CowZdrowiu  By  cover art

CowZdrowiu

By: Cowzdrowiu
  • Summary

  • Podobno na zdrowiu znają się wszyscy, ale my stawiamy wyłącznie na ekspertów i sprawdzone wiadomości. Jeśli szukacie informacji z zakresu ochrony zdrowia, to trafiliście "w dziesiątkę". Na naszym kanale znajdziecie wywiady, komentarze, opinie przedstawicieli środowiska medycznego, administracji, ale też organizacji pacjenckich i dziennikarzy, zajmujących się tą tematyką.
    Copyright Cowzdrowiu
    Show more Show less
Episodes
  • Narkolepsja. Gdy sen staje się przekleństwem
    May 9 2024
    Niekontrolowanych napadów senności, które u osoby z narkolepsją kończą się często drzemką, w ciągu dnia może być nawet kilkanaście. W leczeniu tej choroby stosuje się z jednej strony oddziaływania pozafarmakologiczne, czyli planuje się z pacjentem różnego rodzaju aktywności, które odsuną fale senności. Z drugiej strony dostępna jest farmakoterapia, jest leczenie objawowe. Osobno trzeba jednak leczyć narkolepsję, a osobno katapleksję. Dopiero niedawno pojawił się lek, który jest skuteczny i w narkolepsji, i katapleksji.
    Narkolepsja to choroba neurologiczna, charakteryzującą się napadową sennością powodującą drzemki w ciągu dnia, halucynacje i paraliż przysenny. Może występować razem z katapleksją, która dodatkowo powoduje krótkie epizody utraty lub osłabienia napięcia mięśni przy zachowaniu świadomości. - To osłabienie mięśni spowodowane jest często chwilową emocją, rozbawieniem, ekscytacją, zaskoczeniem. Ten objaw trwa kilka, kilkanaście sekund. Chyba że powód tej emocji trwa, gdy na przykład ktoś ciągle rozśmiesza osobę z katapleksją – mówi dr Aleksandra Wierzbicka. Jak dodaje, katapleksja mylona jest często z napadem padaczkowym.
    Szacuje się, że w Polsce żyje obecnie ponad 500 osób ze zdiagnozowaną narkolepsją lub narkolepsją z katapleksją.
    O leczeniu narkolepsji w podcaście CowZdrowiu.pl rozmawiamy z dr Aleksandrą Wierzbicką z Zakładu Neurofizjologii Klinicznej i Ośrodka medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Spis treści: (00:00) Wprowadzenie (00:32) Co to jest narkolepsja i katapleksja? (03:45) Dlaczego komórki nerwowe wymierają? (05:35) Czy drzemki w narkolepsji dają wypoczynek? (07:10) Działania poza farmakologiczne (09:10) Stadia snu u osób z narkolepsją i u osoby zdrowej (10:57) Senność w ciągu dnia u zdrowej osoby (14:08) Farmakoterapia (16:37) Co jeszcze poza lekami – terapie przyszłości (18:43) Rola snu w życiu człowieka (21:45) Zakończenie
    --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/cowzdrowiupl/message
    Show more Show less
    22 mins
  • #7 Nowo uregulowane zawody medyczne: terapeuta zajęciowy
    May 7 2024
    Na co dzień pracują z osobami które mają różne - czasami bardzo duże - trudności w codziennym życiu. To wymaga od nich cierpliwości, konsekwencji i wytrwałości w dążeniu do celu. Tego wszystkiego mogą nauczyć się od osób, którym pomagają. W kolejnym odcinku podcastu CowZdrowiu.pl przedstawiamy zawód terapeuty zajęciowego. To kolejna profesja uregulowana ustawą o niektórych zawodach medycznych, która obowiązuje od 26 marca br. - Praca w tym zawodzie jest bardzo wymagająca. Bo generalnie praca z drugim człowiekiem jest bardzo wymagająca. Jako terapeuci zajęciowi spotykamy się z ludźmi, którzy mają różne trudności w funkcjonowaniu na co dzień. Możemy się od nich nauczyć na pewno ogromnej cierpliwości, wytrwałości w dążeniu do celu, ciągłego motywowania się do aktywności - mówi w podcaście CowZdrowiu.pl Dorota Kurbiel, kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w Krakowie, a także członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia Terapii Zajęciowej.
    Jak zostać terapeutą zajęciowym, ilu ich pracuje w Polsce i jak się zarabia w tym zawodzie? To niektóre z pytań, które Dorocie Kurbiel zadaje Krzysztof Markowski. Ale w rozmowie także padają pytania o predyspozycje do zawodu, o to, czy każdy może pracować jako terapeuta zajęciowy i dlaczego pracujący w tym zawodzie potrzebują superwizji i stawiania granic pacjentom. To ostatnie bywa niełatwym zadaniem. Wraz z wejściem w życie ustawy o niektórych zawodach medycznych redakcja CowZdrowiu.pl rozpoczęła cykl podcastów prezentujących "nowe" zawody. Rozmawialiśmy już o optometrystach, ortoptystkach, elektroradiologach, opiekunach medycznych, technikach sterylizacji medycznej oraz instruktorach terapii uzależnień. Spis treści: (00:00) Wprowadzenie (00:45) Czym terapeuta zajęciowy się zajmuje (01:06) Zajęcia jako źródło terapii (01:44) Nie tylko zajęcia plastyczne (02:21) Umiejętności terapeuty zajęciowego (04:55) Droga do zawodu – kursy, studia (05:31) Regulacje prawne (07:18) Zarobki terapeuty zajęciowego (09:01) Obowiązek rejestracji (10:09) Co jest najważniejsze w pracy terapeuty zajęciowego? (11:06) Czego można się nauczyć od pacjentów? (13:16 ) Rola superwizji (14:28) Czy każdy może pracować jako terapeuta zajęciowy? (15:07) Wyznaczanie granic (16:05) Sposoby pacjentów na przekraczanie granic (16:38) Zakończenie


    --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/cowzdrowiupl/message
    Show more Show less
    17 mins
  • #5 Diagnostyka genetyczna w raku piersi. Poradnictwo BRCA
    May 6 2024
    - Każda chora z rakiem piersi powinna mieć możliwość wykonania badania genów BRCA1 i BRCA2 -mówi w podcaście CowZdrowiu.pl dr Małgorzata Stawicka-Niełacna specjalistka w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej. I podkreśla, że diagnostyka u pacjentki z rozpoznanym rakiem piersi powinna być wykonana jak najszybciej, czyli po uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego. W nowej serii podcastów CowZdrowiu.pl zajmujemy się diagnostyką genetyczną w raku piersi. W piątym odcinku odpowiadamy m.in. na pytania: Jak powinno wyglądać poradnictwo genetyczne w raku piersi? Którym genom należy przyjrzeć się w szczególności? O czym powinien pamiętać lekarz kierujący chorą na badania genetyczne? Na te, i inne pytania w podcaście CowZdrowiu.pl odpowiada dr Małgorzata Stawicka-Niełacna specjalistka w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej. Rozmowę prowadzi Agata Szczepańska. Spis treści: (00:00) Wprowadzanie (00:50) Dlaczego należy badać geny BRCA1 i BRCA2 u pacjentek z rakiem piersi? (02:07) Każda chora z rakiem piersi powinna mieć wykonane to badanie (04:02) Możliwości refundacji badań genów BRCA1 i BRCA2 (05:14) Rodzaj materiału do badań (05:58) Kiedy pobiera się materiał do badań? (07:00) Zakres badania genów BRCA1 i BRCA (07:40) Jakie zmiany są istotne w genach BRCA1 i BRCA2? (08:37) Pacjentki z gotowym wynikiem. Co dalej? (09:58) Co to jest poradnictwo onkogenetyczne? (12:41) Zakończenie Podcast powstał przy współpracy firmy AstraZeneca.
    --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/cowzdrowiupl/message
    Show more Show less
    13 mins

What listeners say about CowZdrowiu

Average customer ratings

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.