• #5: Kiedy cudzy dług staje się naszym własnym? – o odpowiedzialności za zaległości podatkowe innych podmiotów.
    May 22 2024

    Odpowiednie dobranie formy prowadzenia działalności gospodarczej może uchronić przedsiębiorców przed wieloma kłopotami. Zabezpieczenie biznesu od strony organizacyjnej i majątkowej pozwala poczuć się bezpieczniej przy kolejnych inwestycjach. Często przedsiębiorcy zapominają jednak, że usystematyzowanie działalności, chociażby przez utworzenie spółki, nie prowadzi do całkowitego zwolnienia z odpowiedzialności za zaległości podatkowe tego podmiotu w sytuacji, gdy popadnie w stan niewypłacalności. O tym, kto i na jakich zasadach ponosi odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe osób trzecich, a także o wpływie tych regulacji na decyzje o prowadzeniu biznesu, doradca podatkowy Lidia Pawińska rozmawia z radcą prawnym Dawidem Tomaszewskim – specjalistą w zakresie zabezpieczania interesów wspólników spółek.

    Show more Show less
    25 mins
  • #4: Skarbówka na tropie karuzel – czy uczciwy przedsiębiorca powinien się bać?
    Apr 24 2024

    Proceder karuzel podatkowych to od lat jeden z najczęściej stosowanych mechanizmów oszustwa podatkowego. Powtarzający się schemat pozwala organom podatkowym na szybsze wykrywanie wyłudzeń VAT. Najczęściej jednak działania organów podatkowych nie są wymierzane w organizatorów procederu, którzy otrzymują realne przysporzenie kosztem Skarbu Państwa, a w przedsiębiorców, którzy na pewnym etapie obrotu brali udział w transakcji.

    Doradca podatkowy Lidia Pawińska i radca prawny Monika Wolska-Bryńska wyjaśniają, dlaczego za karuzele podatkowe płacą najczęściej Ci, którzy nie wiedzieli, że uczestniczą w ryzykownej grze i co grozi za nieświadomy udział w oszustwie podatkowym.

    Show more Show less
    16 mins
  • #3: (Nie)omylne organy podatkowe - błędy urzędników skarbowych popełniane w kontrolach
    Mar 27 2024

    Przepisy regulujące procedurę podatkową mają na celu ochronić podatnika przed nadużyciami ze strony organów podatkowych. Praktyka pokazuje jednak, że urzędnicy częściej traktują je jak luźne wytyczne co do kierunków prowadzenia kontroli i postępowań niż sztywne reguły. Takie podejście prowadzi jednak do popełniania błędów przez organy podatkowe, które naruszają obowiązujące przepisy.

    W dzisiejszym odcinku doradca podatkowy Lidia Pawińska rozmawia z adwokatem i doradcą podatkowym Bartoszem Rodakiem o błędach urzędników, jakich doświadczyli w kontrolach i postępowaniach podatkowych, w których reprezentowali klientów. Niestety, przytoczone historie nie zostały wymyślone na potrzeby odcinka i pojawiają się znacznie częściej, niż można by się było tego spodziewać.


    Show more Show less
    27 mins
  • #2: KKS - lek na grzeszki organów podatkowych czy narzędzie do ścigania przestępców skarbowych?
    Mar 1 2024

    Wszczynanie postępowań karnych skarbowych jeszcze przed wydaniem rozstrzygnięć w postępowaniach podatkowych, można uznać za normalną praktykę organów podatkowych. Za taką kolejnością czynności nie zawsze jednak stoi przeświadczenie o popełnieniu przez podatnika czynu zabronionego. W większości przypadków organy podatkowe decydują się na taki ruch, by zawiesić bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego i tym samym kupić sobie trochę więcej czasu na określenie domiaru. O tym, czy taka praktyka jest akceptowalna z punktu widzenia prawa oraz czy postępowanie organów w tym zakresie uległo zmianie po uchwale 7 sędziów NSA podjętej w 2021 r., rozmawiają dor. pod. Lidia Pawińska oraz adw. Krzysztof Cieplucha w nowym odcinku serii „Moda na kontrolę”.

    Show more Show less
    18 mins
  • #1: Poznaj Artylerię Biznesu. Jak dokumentacja cen transferowych staje się tarczą w walce z Fiskusem
    Jan 26 2024

    Transakcje między podmiotami powiązanymi to w ostatnich latach najchętniej kontrolowany obszar przez organy podatkowe. Działania organów coraz częściej kończą się określeniem zobowiązania podatkowego w wyższej wysokości. Organy kwestionują ceny przyjęte przez podmioty powiązane i stwierdzają, że są nierynkowe. Jak się bronić przed działaniami organów i udowodnić, że transakcja z podmiotem zależnym została przeprowadzona na warunkach rynkowych? Na ten temat rozmawia dor. pod. Lidia Pawińska z ekspertem z zakresu cen transferowych – dor. pod. Jakubem Włoskiem-Buczyńskim w pierwszym odcinku serii „Moda na kontrolę”.

    Obejrzyj także na YouTube https://youtu.be/vnEDLmUZH-0



    Show more Show less
    20 mins