Episodes

  • Polak, który został postępowym prezydentem Kostaryki
    Jun 22 2024

    Teodoro Picado Michalski z wykształcenia był prawnikiem, z powołania pedagogiem, z zamiłowania historykiem, a z wyboru politykiem. Przyszło mu działać w trudnych czasach, do których nie pasował. Był człowiekiem używającym siły argumentów, podczas gdy najpopularniejsze wówczas były argumenty siły.

    Miał wielki sentyment do Polski niezależnie od tego czy była akurat piłsudczykowska, czy też komunistyczna. Mimo to w decydującej dla Kostaryki chwili nie zachował się jak stereotypowy Polak - nie walczył do końca. Postąpił jak typowy polityk kostarykański, poszukując kompromisu. Gdyby wybrałby opcję „romantyczną”, doszłoby do wojny wszystkich ze wszystkimi, co skończyłoby się masakrą i doprowadziłoby ten wówczas niezbyt bogaty kraj do ruiny. Postarał się zatem o najbardziej zgodne z konstytucją przekazanie władzy, zawarł ze zwycięzcami układ gwarantujący bezpieczeństwo pokonanym i wyjechał w podróż zagraniczną, z której nigdy nie wrócił.

    #costarica #president #michalski #theodoromichalski

    Show more Show less
    32 mins
  • Kulturowe znaczenie pośladków
    Jun 8 2024

    Miss Bumbum to coroczny konkurs piękności odbywający się w Brazylii, aby nagrodzić właścicielkę najlepszych pośladków w kraju. W konkursie, stworzonym przez dziennikarza i przedsiębiorcę Cacau Olivera, bierze udział 27 uczestnicze, z których każdy reprezentuje jeden z 27 stanów kraju. Zwycięzca otrzymuje 50 000 reali brazylijskich (ok. 22 000 USD) w ramach umów reklamowych i natychmiast staje się celebrytą w Brazylii. Brazylijska sieć telewizyjna RedeTV! transmituje wydarzenie. Dowiedz się więcej o kulturowym znaczeniu kobiecych pośladków w tym odcinku podcastu #wszystkowszedzie, zapraszam!

    #pośladki #pupa #dupa

    Show more Show less
    8 mins
  • Historia truskawki i poziomki
    Jun 1 2024

    W historii dzisiejszej truskawki łączy się wiele niesamowitych wątków. Owoce poziomek znany i opisywane były już w starożytnym Rzymie. średniowieczni mnisi z Europy mieli je za rośliny dekoracyjne symbolizujące krew Chrystusa, następnie jest kolonizacja ameryki północnej i odkrycie tamtejszych truskawek, francuskie eksperymenty kulinarne z dzikimi poziomkami, są także hiszpańscy konkwistadorzy a także francuski szpieg o nazwisku… pan Truskawka, który pojechał do Chile aby ukraść Hiszpanom truskawki, aż w końcu dzieła dokończyli pracowici angielski ogrodnicy.

    #truskawka #poziomka

    Show more Show less
    12 mins
  • Zielone świątki, liczenie Omeru i Święto Shavuot
    May 30 2024

    Dzisiejsze święto Zielonych Świątek obchodzone jest 49 dni po święcie Wielkiejnocy. Jednak tradycja liczenia 49 dni wywodzi się z przed paru tysięcy lat, jeszcze z czasów religii judaistycznej. Dawniej liczono 49 dni od święta Pasach, które jest ruchomym świętem zależnym od faz księżyca i odpowiada Wielknanocy, która podobnie jak Pesach jest świętem ruchomym i zależnym od fazy księżyca, do święta Shavuot czyli święta pierwszych plonów w Izraelu i poświecenia tych plonów w świątyni.

    #zieloneswiatki #shavuot #szawuot

    Show more Show less
    10 mins
  • Drugie największe lotnisko UE - Schiphol czyli dziura na statki
    May 27 2024

    Jezioro Haarlemmer w Holandii zostało osuszone w 1852 roku, a pierwszy samolot wylądował na lotnisku Schiphol w 1916 roku. Technicznie lotnisko leży na dnie jeziora, ponad cztery metry poniżej poziomu morza. Nigdy nie zmieniono pierwotnej lokalizacji, pomimo wszystkich rozbudów. To sprawia, że Schiphol jest nie tylko jednym z najniżej położonych lotnisk na świecie, ale także najstarszym w tej samej lokalizacji.

    Co roku ponad 70 mln pasażerów korzysta z lotniska Schiphol, a samo lotnisko skomunikowane jest szybką koleją z Brukselą, Paryżem i Londynem, nie wspominając o wszystkich miastach Holandii i większości Belgii. Trzeba zauważyć, że zajęło to ponad 100 lat aby tak dobrze wbudować lotnisko w infrastrukturę Europy.

    #schiphol #AMS #KLM

    Show more Show less
    17 mins
  • Tydzień dzieci miał siedmioro
    May 23 2024

    Tydzień dzieci miał siedmioro: „Niech się tutaj wszystkie zbiorą!”… Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek, czytając ten wiersz w dzieciństwie, dlaczego Tydzień nadał swoim dzieciom właśnie takie imiona, odpowiedź podajemy w tym odcinku podcastu #WszystkoWszędzie. Przed Wami omówienie nazw dni tygodnia, w polszczyźnie, językach germańskich i romańskich. Będzie ciekawie!

    Show more Show less
    11 mins
  • Niemiecki program hodowli dzieci - program Lebensborn
    May 19 2024

    Cel: stworzyć armię „czystych rasowo” Aryjczyków i „odnowić krew niemiecką”. Aby go osiągnąć, w 1935 roku naziści uruchomili program... hodowli ludzi. W ośrodkach Lebensbornu miały przychodzić na świat perfekcyjne, jasnowłose, niebieskookie dzieci. Dokładnie takie, jakich pragnęli Niemcy.

    – Sprawa dzieci jest sprawą narodu! – grzmiał podczas jednego z przemówień Heinrich Himmler. Na członków SS nałożył nawet „rozkaz płodności”, zobowiązujący ich do posiadania licznego potomstwa (przynajmniej czwórki). Niemieckie kobiety zachęcano do rodzenia, zresztą aborcja z jakichkolwiek przyczyn była w przedwojennych Niemczech prawnie zakazana.

    #lebensborn #źródłożycia

    Show more Show less
    12 mins
  • Ciekawostki ze świata betonu
    May 17 2024

    Beton jest najpopularniejszym materiałem budowlanym od tysiącleci. Służy do tworzenia nie tylko budynków, ale także tam, chodników, jezdni, różnego rodzaju ścian i pokładów mostów. Beton jest tak wszechobecny, że łatwo go przyjąć za pewnik. A jednak skrywa wiele tajemnic i nieznanych historii, zapraszam wszystkich ciekawych na nowy odcinek podcastu #wszystkowszędzie

    #beton #cement #żelbeton

    Show more Show less
    13 mins