Episodes

  • TDiM 001: Poznajmy się
    Sep 26 2019

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i dziecięcych 10 talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

    Posłuchaj pierwszego - premierowego odcinka podcastu i poznaj nas, prowadzące podcast - Dominikę Łysio i Katarzynę Bieleniewicz.

    W tym odcinku:
    • Opowiadamy o tym, jak powstał pomysł na ten podcast oraz w jaki sposób chcemy połączyć naszą wiedzę, doświadczenie i talenty
    • Podamy Ci solidne argumenty na to, dlaczego warto słuchać tego podcastu
    • Na koniec przedstawimy tematy, jakie będziemy poruszać czyli czego się możesz spodziewać
    Podsumowanie odcinka Dlaczego powstał podcast?

    W pierwszej połowie 2019 roku nawiązałyśmy kontakt, a latem poznałyśmy się osobiście i taki pomysł wpadł nam do głowy. Kasia już nagrywa od dłuższego czasu i interesuje się rozwojem osobistym dorosłych. Szczególnie uwagę kieruje na mocne strony i w tych obszarach wspiera przedsiębiorców, menedżerów i osoby kreatywne.

    Dominika ma dużą rodzinę i dorastające dzieci. Rodzicielstwo stało się kolejnym wyzwaniem, któremu musiała stawić czoła. Wiele czytała i interesowała się tematem rodzicielstwa. A że okazało się, że można to połączyć z talentami i mówieniem o tym w formie podcastów, to wtedy właśnie połączyły się nitki z Kasią.

    W Polsce niewiele osób łączy wiedzę o talentach Gallupa z praktyką rodzicielską. Wybrałyśmy taką formę, bo obie lubimy rozmawiać, więc wreszcie będzie okazja się wygadać we wspólnym podcaście.

    Nasz wspólny grunt to rozwój osobisty, odkrywanie talentów Gallupa, rozmowy o mocnych stronach i rodzicielstwie oraz opowiadanie o tym w formie podcastów. A że Polaków rozmowy długie mogą być, więc zapraszamy do słuchania.

    Jakie osoby zapraszamy do słuchania?

    Do słuchania zapraszamy dorosłych i dzieci, rodziców i nastolatków, a także nauczycieli, opiekunów i osoby zajmujące się młodymi osobami w szkole, poza nią i na uczelni.

    Podcast ten jest dla tych wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o tym jak odkryć i rozwijać naturalny potencjał dużych i małych. Każdy słuchacz znajdzie tu coś dla siebie.

    Już dziś zachęcamy Cię do podzielenia się tematami, zagadnieniami, które są dla Ciebie interesujące, a o których chcesz byśmy porozmawiały. Napisz do nas korzystając z formularza kontaktu lub zostaw komentarz pod tym odcinkiem. Na pewno weźmiemy to pod uwagę.

    Kim są prowadzące podcast?

    Dominika Łysio

    Prowadzi markę Tropiciele Talentów. Mieszka we Wrocławiu i wierzy, ze każdy jest utalentowany.

    Dominujące talenty, o których wspominam w podcaście:

    1. Context- Kontekst
    2. Responsibility- Odpowiedzialność
    3. Relator- Bliskość
    4. Harmony- Zgodność
    5. Achiever- Osiąganie
    6. Ideation- Odkrywczość
    7. Analytical - Analityk
    8. Command- Dowodzenie

    W naszym domu cztery z pięciu osób ma określone talenty, a najmłodszy jest obserwowany pod kątem talenty. Dominująca domena w domu rodziny Łysio to Budowanie Relacji i Wykonywanie.

    Katarzyna Bieleniewicz

    Certyfikowany Coach Gallupa. Żona i mama dwójki dzieci. Odkryła talenty całej rodziny, włączając w to rodziców i teściów. Prowadzi podcast Tuż przy uchu. Jest posz

    Show more Show less
    21 mins
  • TDiM 002: O Gallupie kilka słów wstępu
    Oct 10 2019

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

    W tym odcinku:
    • Czym zajmuje się Gallup?
    • Co oznacza rozwój w oparciu o mocne strony i jak różni się od konwencjonalnego podejścia
    • Kim był Donald Clifton i jakie jest jego TOP5
    • Gdzie możesz znaleźć więcej informacji o Gallupie
    Show more Show less
    18 mins
  • TDiM 003: Czym są talenty i mocne strony?
    Oct 24 2019

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

    W tym odcinku:
    • Definicja talentu wg. Gallupa.
    • Grupy na jakie podzielone są talenty i co oznacza "domena".
    • Przykłady talentów w domenach.
    • Co to jest mocna strona.
    Podsumowanie odcinka

    Czym jest talent?

    Gdy szukamy definicji słowa talent, to w wyszukiwarkach internetowych najczęściej otrzymywane wyniki to talent show, konkurs taneczny, plastyczny, muzyczny. Słowo to kojarzy się również z czymś co nas wyróżnia, co robimy lepiej, coś ponadprzeciętnego. Gdy sięgniemy po słownik języka polskiego, to tam przeczytamy, że talent [łac. talentum < gr. tálanton ‘ciężar’]- największa jednostka wagowo-pieniężna używana w Asyrii, Babilonii, starożytnej Grecji i Palestynie. A tuż obok, że to wybitne uzdolnienie do czegoś albo że to człowiek obdarzony wybitnymi zdolnościami twórczym.

    Według Gallupa talent to pewien zespół cech danej osoby, czyli:

    każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może znaleźć pożyteczne zastosowanie.

    Jest on dla danej osoby jej naturalnym sposobem funkcjonowania i odbierania świata, coś to jest intuicyjne, przychodzi z łatwością. Działając w oparciu o talenty wchodzimy w taki stan, że nie czujemy upływu czasu.

    Talent to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, ale ważne jest, by znalazł pożyteczne zastosowanie. Można powiązać to z praktycznością narzędzia CliftonStrengths czyli badania, które określa indywidualne talenty i ich kolejność dla każdej osoby. Chodzi o to, by nie tylko odkryć talenty i je docenić, ale zacząć używać ich produktywnie. Bo co z tego, że masz taką cechę jak zbieranie, dociekliwość, ciekawość, jak nie wiesz jakie to ma ona praktyczne zastosowanie, jak może pomagać innym i Tobie osobiście. Dlatego ważnym jest by odkryć talenty i zobaczyć, co konkretnie mogę robić, by wykorzystywać w codziennych aktywnościach.

    Dziękujemy!

    Show more Show less
    36 mins
  • TDiM 004: Talent Opiekuńczość [Caring]
    Nov 7 2019

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

    W tym odcinku:
    • Krótki opis talentu.
    • Jak poznać ten talent w codziennym działaniu?
    • Jak obserwować talent i jakie pytania mogą w tym pomóc?
    • Sposoby na komunikację z nastolatkiem
    • Pomysły dla dorosłych talentów, by wspierać Opiekuńczość dziecka
    Podsumowanie odcinka Krótki opis talentu Opiekuńczość / Caring

    Dzieci z tym talentem z całego serca wierzą, że pomaganie innym ludziom jest niezwykle ważne.

    Chcą pomagać i troszczyć się o innych w sposób symboliczny i taktowny lub też w bardziej znaczący i odczuwalny. A to wszystko po to, by zmieniać swoje otoczenie lub świat na lepsze. Opiekowanie się innymi daje dużo radości takim dzieciom.

    Brak Opiekuńczości w wyniku dominujących talentów, nie oznacza, że dziecko nie potrafi się opiekować. Dzieci lubią opiekować się rożnymi rzeczami, przedmiotami lub zabawkami. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy posiada wszystkie talenty, ale jedne używa częściej i te są talentami dominującymi, czyli obszarami, w których najszybciej się rozwijamy.

    Jak to wygląda na co dzień?

    Najlepiej zaobserwować to na konkretnym przykładzie. Dla przykładu Karolina gdy była mała już opiekowała się innymi, jakby przejmowała się całym światem. Gdy była w przedszkolu, to bez problemu dzieliła się z innymi, myślała o innych, kierowała swoją uwagę na osoby w jej otoczeniu. Można było dostrzec, jak jest wspaniałomyślna i potrafi odczuwać emocje innych.

    Dzieci z tym talentem nie tylko się dzielą i są wspaniałomyślne, ale współodczuwają. Karolina bardzo przejmowała się tym, co przytrafiało się jej koleżankom lub kolegom. Gdy ktoś upadł, zranił się i to bolało, ona też płakała, razem przeżywała. Albo gdy koleżanka dostał jedynkę, to Karolina też się tym przejmowała.

    Ta wyjątkowość osób z talentem Opiekuńczość może być wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i otoczenia, gdyż emocje mogą być pozytywne i negatywne. Nauka inteligencji emocjonalnej to trudna sprawa do opanowania.

    Na co dzień można to jeszcze zauważyć w takich czynnościach: na lekcji podzieli się papierem kolorowym na plastykę, pomoże w nauce koleżance z klasy, chętnie zgłosi się do pomocy nauczycielowi i rówieśnikom w wykonywaniu rożnych zadań. Czasami może być tak, że nastolatek z tym talentem chce pomagać, ale wcale nie jest poproszony o pomoc.

    Kasia opowiada z własnego doświadczenia, że gdy była młodsza bardzo przejmowała się zwierzątkami i gdy znajdowała zwierzątka, to zanosiła je do ZOO. Naturalnie pomagała sąsiadkom, czuła że to niejako jej obowiązek.

    Jakie talenty dorosłych wyrastają z talentu Opiekuńczość

    Wspólnie zastanawiałyśmy się, jakie dorosłe talenty mogą wyrosnąć z dziecięcej Opiekuńczości. To może być:

    • Empatia
    • Odpowiedzialność
    • Integrator
    • Indywidualizacja
    • Naprawianie- bo naprawiać świat, opiekować się,
    • Współzależność

    Talenty dziecięce to duże soczewki, można znaleźć elementy talentów dużych (dorosłych) w talentach małych (nastoletnich). Ale dziecko niekoniecznie musi przejawiać wszystkie cechy talentu Opiekuńczość. Może być widoczne jakieś specyficzne działania, jedno lub drugie np.: woli integrować, włączać innych do grupy, ale nie zajmuje się i nie opiekuje zwierzętami.

    Dziękujemy!

    Show more Show less
    48 mins
  • TDiM 005: Badanie CliftonStrengths i Strengths Explorer
    Nov 21 2019

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat 34 talentów Gallupa dla dorosłych i 10 talentów dla nastolatków. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty i mocne strony z perspektywy różnych pokoleń.

    W tym odcinku:
    • Badanie talentów dla dorosłych- CliftonStrengths.
    • Badanie talentów dla dzieci do 15 r.ż.- Strenghts Explorer.
    • Najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi na te pytania.

    Pytania:

    Wykonałem badanie CliftonStrengths i odkryłem 5 dominujących talentów. Teraz chce poznać kolejność pozostałych talentów. Czy muszę wykonać badanie ponownie?

    W tym wypadku nie trzeba wykonywać badania ponownie, gdyż odpowiadając na 177 par stwierdzeń Twoje talenty są od razu uszeregowane od dominujących do tych mniej używanych. Kod dostępu do badania nie tylko pozwala je wykonać, ale jednocześni określa o jakiej ilości talentów dostaniesz informację (5 dominujących, wszystkie 34, czy te od 6 do 29 talentu).

    W trakcie badania nie odpowiedziałem na kilka pytań. Czy to jest problem?

    To się czasami zdarza i nie martw się tym. Kalkulacja wyniku przewiduje takie sytuacje.

    Czy badanie CliftonStrengths warto powtarzać?

    Generalnie Gallup nie poleca wykonywanie badania wielokrotnie. Pierwsze ukończenie badanie jest najbardziej wiarygodne. Przy powtarzaniu badania może się okazać, ze talenty w pierwszej dziesiąte zmieniają soje miejsce w obrębie tej dziesiątki. Kasia generalnie nie poleca.

    Czasami osoby, które wykonują ponownie potem czują że pierwszy wynik był najbardziej odzwierciedlający ich sposób myślenia i zachowania.

    Dużo więcej pytań i odpowiedzi (w języku polskim) znajdziesz na stronie Centrum Pomocy Gallupa.

    Dziękujemy!

    Show more Show less
    51 mins
  • TDiM 006: Talent Osiąganie [Achieving]
    Dec 5 2019

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

    W tym odcinku:
    • Krótki opis talentu.
    • Jak wygląda w codziennym działaniu.
    • Słowa najlepiej opisujące talent Osiąganie
    • Pomysły dla dorosłych talentów, by wspierać talent Osiąganie nastolatka

    Krótki opis talentu Osiąganie / Achieving

    Dzieci z tym talentem mają więcej energii niż rówieśnicy i więcej celów do osiągnięcia. Uwielbiają mieć poczucie realizacji i doprowadzania swoich zamierzeń do końca.

    To talenty działania, więc w tym przypadku nie tylko planowanie się liczy, ale również realizacja i doprowadzanie spraw do końca.

    Dziękujemy!

    Show more Show less
    47 mins
  • TDiM 007: Polecane książki dla dużych i małych
    Dec 20 2019

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

    W tym odcinku
    • Książki, które polecamy do czytania
    • Jakie talenty mogą skorzystać z naszych propozycji.

    Polecamy książki

    Okres przedświąteczny to czas kiedy myślimy nad prezentami dla małych i dużych. I właśnie teraz chcemy polecić do sięgnięcia po lekturę wybranych przez nas propozycji.

    Obok zakupu nowych książek polecamy również wypożyczanie z biblioteki. Jest to rozwiązanie szczególnie dobre, gdy młodzi czytelnicy "pochłaniają" kolejne pozycje, a jednocześnie dzięki temu chronimy nasz budżet domowy i środowisko naturalne.

    ***

    Dziękujemy!

    Show more Show less
    23 mins
  • TDiM 008: 4 ważne rzeczy w planowaniu nowego roku
    Jan 9 2020

    Podcast Talenty Dużych i Małych powstał z myślą, by połączyć temat dorosłych 34 talentów Gallupa dla tych dużych i 10 dziecięcych talentów dla tych małych. Łączymy talenty dużych i talenty małych. Tylko u nas szersze spojrzenie na talenty z perspektywy różnych pokoleń.

    W tym odcinku:

    • Jakie są 4 ważne rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu nowego roku kalendarzowego
    • Nasze praktyczne wskazówki i sprawdzone narzędzia.
    • Dodatkowe propozycje ćwiczeń, z których możesz skorzystać.

    Podsumowanie odcinka

    Początek kolejnego roku kalendarzowego to czas, kiedy myślimy o planach, celach i zamierzeniach, które będziemy chcieli realizować przez kolejne 12 miesięcy. Warto wziąć pod uwagę 4 ważne kroki, by dobrze zaplanować nowy rok kalendarzowy.

    Planowanie bez realizacji może stać się przysłowiową „listą życzeń”. Natomiast łatwiej jest nam realizować, gdy duże zadnia podzielimy na mniejsze. Dużego słonia nie da się zjeść. Dlatego podziel go na kawałki. Mając ogólną wizję siebie, długoterminowe cele, rozbijamy je na mniejsze.

    Pomocna może być koncepcja zaproponowana przez Briana P. Morgana i Michaela Lenningtona w książce "12 tygodniowy rok". Podejście to proponuje planować swoje działania w perspektywie 12 tygodni, a koniec tego okresu traktować jak zbliżające się zakończenie roku kalendarzowego. Taki Sylwester w ciągu roku. Wtedy to każdy tydzień jest jakby miesiącem, a naszą efektywność i plany przekładamy na krótsze okresy.

    Dziękujemy i zapraszamy do słuchania odcinka!

    Show more Show less
    34 mins