• Plusy, minusy #32 – Produkcja stolarki w Polsce na początku 2023 roku
    Jun 13 2023
    Ten odcinek podcastu niestety zdominowany jest przez informacje o pesymistycznym wydźwięku. Rozpoczynamy od danych dotyczących produkcji stolarki w Polsce w I kwartale sezonu 2023. Tym razem skupiliśmy się na wskaźnikach ilościowych a nie wartościowych i przyrównaliśmy je do wyników z lat 2021-2022 w ujęciu kwartalnym. Niestety tak słabego czasu polska stolarka nie miała od lat, a obecne sygnały z rynku nie napawają optymizmem. Minusy odnotowaliśmy zarówno w produkcji drzwi jak i okien, a dotychczas ratujący branżowe wyniki eksport również nie był w stanie poprawić wskaźników produkcji. Czy ten sezon zakończy się tak dużymi spadkami? Na jakie czynniki może liczyć nasza branża, by poprawić wyniki? Czy producenci okien mają mniej powodów do zmartwień niż producenci drzwi? Na te pytania usłyszycie odpowiedź w tym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”.

    Drugi temat jest silnie skorelowany z pierwszym. Przybliżamy w nim wyniki producentów szyb zespolonych w Polsce w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku. Jak można się domyślić, spadki w produkcji okien przyniosły również obniżenie liczby wyprodukowanych szyb. Jak wygląda dynamika spadków? Dowiecie się z tego odcinka.

    Na koniec miły akcent, ponieważ opowiadamy o firmie, która zakończyła sezon 2022 bardzo solidnymi wynikami, a jej portfolio produktowe i ewolucja pozwalają przypuszczać, że również ten rok powinien być lepszy niż ogólne rezultaty polskiej branży stolarki. Firmą odcinka jest Sonarol.

    Miłego słuchania!
    Show more Show less
    21 mins
  • Plusy, minusy #31 – Polska vs Chiny: wielka rywalizacja liderów eksportu stolarki
    May 9 2023
    Ten odcinek naszego podcastu skupia się na liderach z kilku różnych perspektyw. Najpierw omawiamy historyczny wynik polskiej branży stolarki, która eksportowo wyprzedziła Chiny. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w historii. To doskonały pretekst, by przedstawić dotychczasowy wyścig o miano lidera światowego eksportu, wskazać najmocniejsze strony obu rynków i wymienić te miejsca globu, gdzie polska i chińska stolarka muszą bezpośrednio rywalizować o klientów.

    Drugi temat to również lider, ale tym razem wartości produkcji stolarki w Europie. To oznacza, że rozmawiamy o niemieckim rynku stolarki oraz jego wynikach za rok 2022. Jak wypadł ubiegły sezon u naszych zachodnich sąsiadów? Jak na tym tle prezentuje się eksport polskiej stolarki za Odrę? W tym odcinku podcastu odpowiadamy na te pytania.

    Ostatni wątek to liderująca na Starym Kontynencie grupa stolarkowa w kategorii okien pionowych. Bohaterem tej części audycji jest zatem Dovista, która odnotowała bardzo duży wzrost wartości sprzedaży, ale liczby te mają drugie dno. Oczywiście tłumaczymy kontekst i wyjaśniamy, skąd tak wielkie wzrostu w tej skandynawskiej grupie. Przy okazji podkreślamy polskie wątki w kontekście grupy Dovista.

    Miłego słuchania!
    Show more Show less
    20 mins
  • Plusy, minusy #30 – Eksport polskiej stolarki w 2022 roku
    Apr 12 2023
    W tym epizodzie naszego podcastu często pada słowo: rekord. Dzieje się tak m.in. za sprawą tematu odcinka, jakim jest eksport polskiej stolarki w sezonie 2022. Dla naszych producentów był to bardzo udany okres, w którym znacznie poprawili oni zagraniczną sprzedaż. Gdyby tego było mało, po raz pierwszy w historii udało się osiągnąć wartość eksportu w pojedynczym kraju powyżej miliarda euro. Kolejnym rekord to m.in. dynamika wzrostu na niektórych rynkach (na jednym z nich udało się osiągnąć nawet 100 proc. wzrostu!). Gdy zostaną opublikowane wyniki z chińskiego rynku stolarki dowiemy się, czy rezultaty polskich producentów wystarczyły, by zdobyć tytuł światowego lidera eksportu stolarki niezależnie od kategorii produktu.

    Drugi temat przenosi nas do świata konsumentów. Dowiemy się z niego, jak wyglądają ścieżki zakupowe Polaków w przypadku drzwi wejściowych. Jakie aspekty są dla nich ważne przy zakupie? Co ma większy wpływ na sprzedaż – rynek remontowy czy nowe budownictwo? Cena czy wygląd – co jest kluczowe przy wyborze inwestorów?

    Trzeci temat to kolejne rekordy. Tym razem omawiamy wyniki firmy Aluplast Polska, które w 2022 roku były doskonałe i udało się temu dostawcy przekroczyć miliard złotych przychodu. Nie próżnuje również Aluplast Holding, który w poprzednim sezonie także odnotował rekord.

    Miłego słuchania!
    Show more Show less
    20 mins
  • Plusy, minusy #29 – E-commerce w polskiej branży stolarki
    Mar 8 2023
    Marcowy odcinek podcastu przenosi nas do wirtualnego świata. Sprawdzamy bowiem, jak wygląda w Polsce sprzedaż okien w internecie. Wszystko za sprawą przygotowanego przez Centrum Analiz Branżoych raportu pt. "Jak Polacy kupują okna? badanie ścieżki zakupowej klientów indywidualnych. Edycja 2023", który przynosi ogrom wiedzy na temat inwestorów w naszym kraju. Ważnym wątkiem jest sprzedaż internetowa. Czy coraz więcej Polaków kupuje okna online? Jakie obawy powstrzymują ich od kliknięcia guzika "Kupuj"? Czy i jak przekonać inwestorów do zakupów tym kanałem sprzedaży? To tylko część pytań, na które odpowiadamy w tym odcinku podcastu.

    Następnie zabieramy naszych słuchaczy do Belgii, by sprawdzić, jak wyglądał ten rynek w 2022 roku. Czy odnotował on wzrosty? Jakie produkty są tam najpopularniejsze? Czy polski eksport do tego kraju rozwinął się w poprzednim sezonie? Przekonacie się w tym odcinku.

    Na koniec zapraszamy na polskie podwórko, gdyż firmą odcinka jest podkarpacki firma Vidok. Producent z niemal 30-letnim stażem notuje doskonałe wyniki w ostatnich latach. Jak wygląda struktura sprzedaży, przychody i zyski? Dowiecie się z 29. odcinka podcastu.

    Miłego słuchania!
    Show more Show less
    23 mins
  • Plusy, minusy #28 – Najwięksi producenci stolarki w Europie
    Feb 7 2023
    W lutowym odcinku naszego podcastu zapraszamy do podróży po Starym Kontynencie. Dzięki opracowanemu przez Centrum Analiz Branżowych rankingowi 500 największych producentów stolarki w Europie możemy przyjrzeć się rynkowi ze znacznie szerszej perspektywy. Które grupy oraz pojedyncze firmy należą do największych? Jakie roczne obroty mają te podmioty? Za jaką część przychodów całego rynku odpowiada pół tysiąca największych producentów? Jak na europejskim tle prezentują się polscy reprezentanci stolarki? Na te i znacznie więcej pytań odpowiadamy w 28. odcinku podcastu "Plusy, minusy. Analizy branży stolarki".

    Drugi temat skupia się na polskim rynku remontowym. Dzięki aktualnym danym na temat ścieżek zakupowych Polaków mogliśmy się przyjrzeć bardzo ciekawemu wątkowi - sprawdziliśmy bowiem, jaka jest w Polsce skala korzystania z dotacji przy wymianie okien. Jak duży jest odsetek klientów, którzy zakupili okna z wykorzystaniem dofinansowania? Jak wielu inwestorów słyszało o takich możliwościach? Gdzie w tych danych doszukiwać się szans na poprawę wyników sprzedażowych na polskim rynku remontowym? Dowiecie się tego z "Liczby odcinka".

    "Firmą odcinka" jest z kolei senior polskiej stolarki, jeden z najdłużej działających podmiotów w naszej branży - firma Goran, Założone w 1962 r. przedsiębiorstwo może pochwalić się stabilną sytuacją rynkową i solidną pozycją wśród polskich producentów stolarki drewnianej. U nas usłyszycie jak wypadają wyniki z trzech kwartałów 2022 roku?

    Miłego słuchania!
    Show more Show less
    24 mins
  • Plusy, minusy #27 – Rynek niemiecki w sezonie 2022
    Jan 10 2023
    W pierwszym odcinku 2023 roku zapraszamy naszych słuchaczy w podróż po Niemczech. Głównym tematem jest tamtejsza branża stolarki po trzech pierwszych kwartałach sezonu 2022. To od lat najważniejszy rynek eksportowy dla polskich producentów, więc jego kondycja ma duży wpływ na wyniki krajowej stolarki. Jak kształtuje się sezon 2022 w niemieckiej branży po 9 miesiącach? Czy sprzedaż, zarówno w kontekście ilościowym jak i wartościowym była na plusie? Jak wyglądają te wyniki na tle polskiej branży? W których kategoriach produktowych odnotowano najciekawsze dane? Odpowiedzi na te pytania usłyszycie w tym odcinku podcastu.

    Przy liczbie odcinka również pozostajemy w Niemczech. Zdradzamy w tym wątku, jak wyglądał eksport okien i drzwi z PCW z Polski za naszą zachodnią granicę. Czy dane z okresu od stycznia do września są zbieżne z wynikami z krajowego rynku? Jak rozkładała się sprzedaż w poszczególnych kwartałach. Szczegóły w audycji.

    Na koniec przybliżamy wyniki firmy Hensfort z Przemyśla w roku 2022. Co ciekawe, również i w tym wątku pozostajemy w temacie Niemiec, ponieważ producent odnotował bardzo dynamiczne wzrosty sprzedaży m.in. na tym właśnie rynku. To ciekawy przykład firmy, która dużo zyskała na tym, że w pewnym momencie działalności postawiła na sprzedaż zagraniczną.

    Miłego słuchania!
    Show more Show less
    18 mins
  • Plusy, minusy #26 – Dostawcy systemów aluminiowych w Polsce
    Dec 13 2022
    W ostatnim odcinku podcastu w tym roku skupiamy się na najnowszych analizach segmentowych, przygotowanych przez Centrum Analiz Branżowych. Tematem odcinka są dostawcy systemów aluminiowych w Polsce. Maksymilian Miros (Centrum Analiz Branżowych) i Paweł Gregorczyk (Forum Branżowe) przybliżają w nim rynkowy obraz tego segmentu, poczynając od jego reprezentantów a na rentowności poszczególnych dostawców kończąc. Podane w audycji dane oparte są na wydanej właśnie przez CAB analizie segmentowej pt. „Dostawcy systemów aluminiowych w Polsce w 2021 roku”. Wydawnictwo to miało swoją premierę pod koniec listopada 2022 roku. Ilu dostawców funkcjonuje na polskim rynku? Ile wynosi ich całkowita sprzedaż a ile z tej kwoty przypada na sprzedaż w Polsce? Którzy dostawcy należą do wiodących w naszym kraju? Jak podzielony jest rynkowy tort i którym firmom przypadają jego największe kawałki? Na jakim poziomie jest rentowność tych przedsiębiorstw? Na te pytania odpowie duet prowadzących podcast „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”.

    Liczba odcinka również nawiązuje do nowego wydawnictwa CAB. Tym razem mowa o analizie segmentowej pt. „Dostawcy okuć okiennych i drzwiowych w Polsce w 2021 roku”. Z tej części audycji dowiedzą się Państwo, jak prezentowała się całkowita sprzedaż wiodących dostawców okuć w 2021. Pada również kwota sprzedaży, jaką uzyskali oni na rynku polskim. Przy okazji omówiono kilka podstawowych danych na temat tego segmentu dostawców.

    Firmą odcinka jest lider produkcji bram w Polsce, funkcjonujący w nowosądeckim zagłębiu stolarki, a konkretnie w miejscowości Wielogłowy. Mowa oczywiście o firmie Wiśniowski. W audycji Maksymilian Miros, na podstawie wyników tego producenta z trzech kwartałów tego roku, prognozuje tegoroczną sprzedaż. Czy przekroczy ona miliard złotych? Przy okazji omówiona została sprzedaż okien z PCW tego producenta, jak i przedstawiono udziały w sprzedaży poszczególnych kategorii produktowych.

    Miłego słuchania!
    Show more Show less
    20 mins
  • Plusy, minusy #25 – Rynek ukraiński
    Nov 8 2022
    W 25. odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” nadal wybrzmiewają echa Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2022, które odbyło się w dniach 18-19 października w Ożarowie Mazowieckim. Stąd główny temat został poświęcony ukraińskiemu rynkowi stolarki, który był wiodącym zagadnieniem w trakcie drugiego dnia tej branżowej imprezy. Sprawdzamy jego wielkość, potencjał oraz specyfikę produktową, przedstawiamy największych producentów i dostawców. Ponadto wskazujemy na największe podobieństwa i różnice pomiędzy naszym a ukraińskim rynkiem. Przy okazji poszukujemy odpowiedzi na pytanie, które zostało postawione podczas debaty w trakcie OFS: czy polska branża stolarki weźmie udział w powojennej odbudowie Ukrainy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, podobnie jak na to, czy powinniśmy postrzegać rynek za naszą wschodnią granicą w kategorii potencjalnych szans czy konkurencyjnych zagrożeń?

    Druga część audycji, czyli „Liczba odcinka” jest z kolei pretekstem do omówienia wyników produkcji okien i drzwi w Polsce po pierwszych 8 miesiącach 2022 roku. Początek sezonu zapowiadał udany rok dla naszej branży, ale rzeczywistość rynkowa uległa diametralnej zmianie po wybuchu wojny w Ukrainie. Czy to poważnie wpłynęło na produkcję stolarki w naszym kraju? Jak w tym kontekście prezentuje się eksport polskich okien i drzwi? Które kategorie produktowe radziły sobie najlepiej w okresie styczeń-sierpień 2022 roku a które najgorzej? Odpowiedzi na te pytania usłyszą Państwo w naszej audycji.

    Trzeci temat, tradycyjnie już, poświęcony jest firmie odcinka. Tym razem jest nią Novoferm Polska, a rozmawiamy o niej dlatego, że na Gali Liderów Stolarki została nagrodzona tytułem Lidera Wzrostu za sezon 2021. W audycji usłyszą Państwo, jak wysoką dynamikę wzrostu przychodów trzeba było mieć, by zdobyć ten tytuł i jak prezentowały się wyniki tej firmy w przeszłości.

    Miłego słuchania!
    Show more Show less
    24 mins