Oleme kodus  By  cover art

Oleme kodus

By: Õhtuleht Kirjastus
  • Summary

  • Podcast by Õhtuleht Kirjastus
    All rights reserved
    Show more Show less
Episodes
  • 38. SAADE Kuidas igapäevaelus lihtsalt ja väikestelt asjadelt säästa?
    Sep 2 2022
    KUIDAS REKORDILISE HINNATÕUSU JUURES SÄÄSTA? Seinakontaktist välja võetud juhtmed. Kuu alguse suur praktiline toidukorv ja vanaema-aegade road. Lepingute-püsikorralduste ülevaatus ja püsikulude koomale tõmbamine. Autosõitude asendamine jalgratta, tõuksi või ühistranspordiga. Suured arveread on kindlasti peredes talve eel läbi kaalutud, kuid mis on väiksemad nipid kokkuhoiuks? Kodus tasub kütte- ja elektrikulud üle vaadata, et iga juhe, mis seinas on, ilmaasjata elektrit ei tarbiks. Ka küttesüsteemi saab reguleerida madalamale temperatuurile. Tasub ka mõelda, et mitut telekanalit ja milliseks kommunikatsiooniteenuseid ikka tarbitakse või mitte ning kas neid koomale tõmmata. Ka annetused ja püsikorraldused tasub üle vaadata, äkki on endal praegu seda rohkem vaja? Peale arvete maksmist osta kuu alguses suur toidukorv praktiliste traditsiooniliste toiduainetega nagu kuivained ja juurviljad, sinna lisa kuu jooksul värsket kraami. Nii ei tule koju kallimaid pooltooteid, kuid aega kulub toidu valmistamiseks rohkem. Kui omal aeda pole, tasub säästuks hoidiseid teha vaid aiaviljast, mis parasjagu soodus. Hommikul kohvikust kohvitopsi kaasa ostmise asemel võib kuuma joogi kodus valada kaunisse termotopsi. Sel viisil kokku hoides on eesmärgipäraselt kogutud pereti ka kohvimasina raha. Ka lõunaeine on mõistlik tööle kaasa teha. Ja soodustada, et lapsed sööksid koolitoitu, mis pole sugugi halb ja on ka valikuvõimalustega. Mõned koolid pakuvad ka päeva lõpus einet, saab sümboolse tasu eest huviringide eel kõhu täis. Kindlasti on suureks raharöövliks ka näksimise ja snäkkide kultuur, sest pakendis ampsud on sageli kallimad. Ning mõni tund ilma ampsuta jaksab ju ka olla. Internetist leiab miinimum-elustiili harrastajate blogisid, kes ei osta aasta jooksul endale aksessuaare aga riideid. See inspireerib riidekappi üle vaatama ja ära jäävad ka mõneeurosed teise ringi ostud, mis vahel emotsiooni pärast tehtud. Alati on abiks ka kapselgarderoob ning läbi kaaluda kas kõiki neid asju on vaja või mitte. Ka sisustamises tasub mõelda, et kas osta palju odavaid emotsioonioste või üks selline, mis on kallim ent meeldivam ja kauakestvam. Praegu kasutatakse rohkem ühistransporti, kuid ka sel puhul tasub vaadata odavam vedaja. „Sama marsruuti olen sõitnud nii 7 euro kui 3.65 eest,“ nendib Malle „Ka meelt lahutada saab soodsamalt. Ühistranspordiga loodusesse sõites või sügiseseid linnade või asumite ürituste tasuta kontserte nautides. Kui päris kitsas käes pole, ei maksa äärmusesse minna, see tekitab omakorda stressi. Korra kuus võib lubade ka midagi erilist, ööbimist teises linnas (nt külaliskorterit kasutades, kus saab ka eineid teha). Teatriskäiku vms. Siis ongi sel erilisem võlu.“
    Show more Show less
    31 mins
  • 37. SAADE Kodude lisaväärtused kinnisvaraturul muutuvad
    Aug 18 2022
    Näiteks koera pesuruum koridoris või jalgratta parkimisvõimalus ka külalistele on seda kindlasti. Lisaks elektriauto laadimiskoht või kogukonnamaja, kus käia kodukontoris ja joogatunnis. Carmen Pissarenko Scandium Kinnisvarast annab nõu, mida uusarendusse kodu valides otsida. Arendajalt tasub julgelt uurida, mida hoovi rajatakse, milline tuleb haljastus. Võimalused ei pea piirduma vaid vaikelaste alaga. Hea, kui on mõeldud tervele elukaarele. Et tegevust leiaks ka suuremad lapsed, vanemad inimesed saaks võtta raamatu ja minna õue pergola varju või alles jäetud kõrghaljastuse või uute puude juurde. Ka kaunis aknavaade on oluline. Kui võimalik, siis kas või üks tubagi võiks avaneda hoovi. Kogukonnamaja oskavad tahta vähesed, aga tasub uurida, sest neid juba Tallinna lähipiirkonna arendustes on. Päeval on seal lastehoid ja saab ka elamise lähedal rahulikus kodukontoris käia. Õhtuti võib ruume kasutada näiteks joogatrennideks. Järjest rohkem on arenduses sees ruum koerte pesemiseks. Kui käia meie kliimas vähemalt kaks korda õues jalutamas, on ebamugav tuua koer kodu vannituppa pessu. Pesuruumis saab koera pesta ja kuivatada ning siis trepist üles minna. Eriti mõnus on kui jalgrataste ja kärude ruum läheb otse välisfassaadilt. Tore on, kui trepikodade juurde saab jätta ka külaliste rattad. Kui lastele sõbrad külla tulevad, ei pea nad rattaid trepikotta sisse tassima, vaid jätavad õue rattaraami külge. Kuumad suved on pannud kliendid küsima, kas aknad avanevad ka muudesse suundadesse kui vaid lõuna. Ja kas arendaja on mõelnud ka jahutusele. Viimase aja teema on ka kütteliik. „Mõned aastad tagasi tundus mõnus gaasiküte. Täna sihime uutes arendustes kui vähegi võimalik maaküttele ja kui vähegi saab, siis paigaldame ka päikesepaneelid,“ nendib Pissarenko. Keskonnateema on seegi, et luuakse laadimiskohti elektriautodele.
    Show more Show less
    18 mins
  • 36. SAADE Kuidas sisustada lastetuba? Küsime sisekujundaja Katariina Kaldalt
    Aug 4 2022
    Igal sügisel kui seisab ees uus lasteaia või kooliaasta, on kodudes küsimus, et palju lapse muutunud vajadused eeldavad, et lastetuba tuleks taas ümber sisustada. Sisekujundaja Katariina Kalda, kel endal on samuti kaks last, pakub välja, et lastetuba ei saa olla liiga valmis. Seda tuleb sisustada koos lapsega, sest lapsed ise oskavad välja pakkuda vägagi loovaid lahendusi, mille kasutamis nad ka ise naudivad. Sisekujundaja leiab, et vale oleks kujundada lastetuba nii valmis, et kõik on kuni teritatud pliiatsiteni topsis paigas ning loota, et siis laps valmis raami sees toimetamist naudib. Sisekujundaja sõnul tuleb lastetuba pigem vaadata kasvamisest ja protsessis, kui lõuendit, mis muutub vastavalt lapse uutele kogemustele, vajadustele ja oskustele. See lõuend ei saa olla domineeeriv või liiga valmis.
    Show more Show less
    36 mins

What listeners say about Oleme kodus

Average customer ratings

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.