• #15 Jiří Reif - Ptáci všude: ornitologie prací i hobby
    May 15 2024

    Ptáci a zase jenom ptáci... Na první pohled může náplň profesního i volného času našeho dnešního hosta ornitologa Jiřího Reifa vypadat monotónně. Na ten druhý ale zjistíte, že přináší mnohá (a mnohdy nečekaná) dobrodružství. Co se přihodilo, že Jiří Reif již nikdy nezapomene španělšké slovíčko pro olej? Kde se naučil excelentně používat mačetu? To se dozvíte v dnešním rozhovoru. Příjemný poslech!

    Show more Show less
    28 mins
  • #14 Jakub Hejdánek - Být či nebýt: akademie vs. průmysl
    Apr 15 2024

    Jít na doktorát nebo se odebrat na cestu do soukromého sektoru? To je oč tu běží... Podobné dilema jako mnoho studentů vysoké školy řešil před několika lety i náš dnešní host Jakub Hejdánek. Nakonec se rozhodl akademickou sféru opustit a své uplatnění nalezl v nově vznikající biotechnologické firmě DIANA Biotechnologies. Jak rozhodování probíhalo? Jak čerstvá firma s biotechnologiemi vnímala pandemii covid-19? Nejen o tom v dnešním podcastu! Příjemný poslech!

    Show more Show less
    30 mins
  • #13 Jiří Žák - Jak se s námi hýbe svět
    Mar 15 2024
    "Geolog je státem placený turista", tak údajně nazýval svou práci známý český geolog Havlíček. Hostem březnového dílu je "novodobý placený turista" známý svou rychlou chůzí, geolog Jiří Žák. Jak rychle se nám hýbou litosférické desky pod nohama? A která z nich je rekordman? Jak žhavé je magma? I na takové otázky Jiří Žák odpoví, dozvíte se však mnohem více... Příjemný poslech!
    Show more Show less
    33 mins
  • #12 Jakub Žárský - Život a výzkum za polárním kruhem
    Feb 15 2024

    Kdo ocení fakt, že v Novém Městě na Moravě funguje kompost? Třeba někdo, kdo se tam přistěhoval z krajin daleko za polárním kruhem. Jako náš dnešní host, polární ekolog Jakub Žárský. Zkoumá život v ledovcích a pod nimi, ale na Špicberky odjel s rodinou za výzkumem své ženy. Jak to žije v ledovcích? A jak přežít ve sněhu venku i když se na vás třeba přijde podívat lední medvěd? Na to a mnohem víc jsme se zeptali v únorové tématicky mrazivé epizodě podcastu Ochutnej (přírodo)vědu. Příjemný poslech!

    Show more Show less
    33 mins
  • #11 Klára Hulíková Tesárková - Demografie je jednoduchá... opravdu?
    Jan 15 2024

    Statistika nuda je, má však cenné údaje... už vám v hlavě zní melodie? Úryvek z písničky dua Svěrák a Uhlík si jistě vybaví mnoho z nás. Kláru Hulíkovou Tesárkovou statistika nenudí a dokonce ji zaujala natolik, že se ji společně s ekonometrií rozhodla studovat, nakonec však skončila až u demografie. Povíme si tedy, že demografie je v principu jednoduchá ale i tak (a možná právě proto) bývá nesprávně zjednodušována. Jak naslouchala veřejnost demografům během pandemie covidu? A jaké postavení mají vědci, kteří pečují o své blízké? Zabrousíme také do studia úmrtnosti, říkáte si jestli to není trochu depresivní? I to se dozvíte v dnešním podcastu! Příjemný poslech!

    Show more Show less
    34 mins
  • #10 Daniel Frynta - O zvířatech a lidech
    Dec 15 2023
    "V Maroku mě po útoku 11. září zatkl policejní pomocník s odůvodněním, že jsem Bin Ládin"... i taková věta může zaznít v rozhovoru se zoologem, sociobiologem a etologem Danielem Fryntou. Zatímco jeho tatínek byl slavný básník Emanuel Frynta, on se vydal cestou přírodovědnou. I tak se svých studentů ptá, kolika jazyky mluví a jaké filozofy čtou. Proč? I o tom se rozpovídal v dnešním rozhovoru, kde se také dozvíte, jak práce terénního biologa vypadá či proč zkrátka nemůže být úplně bezpečná. Příjemný poslech!
    Show more Show less
    41 mins
  • #09 Ondřej Baszczyňski - Cíl zaměřen aneb přesné doručování léčiv
    Nov 15 2023

    Cíl zaměřen, pal! Hostem další epizody podcastu Ochutnej (přírodo)vědu je "chemický sniper" Ondřej Baszczyňski. Od doktorátu u profesora Holého přes odmítnuté místo v Oxfordu až k vlastní skupině na Přírodovědecké fakultě. Tak by se dala shrnout jeho cesta k výzkumu cíleného doručování léčiv. Motivován osobním příběhem se od antivirotik přesunul k antimykotickým léčivům. A onen osobní příběh? O něj i mnoho dalšího se s námi Ondřej Baszczyňski v rozhovoru podělil. Příjemný poslech!

    Show more Show less
    26 mins
  • #08 Martin Košťák - Cesta do pravěku: jak to žilo v moři?
    Oct 11 2023
    O čem je moderní paleontologie, když už ne o "počítání nožiček chcíplin"? Na cestu do pravěku se dnes vypravíme s Martinem Košťákem, který si, jak sám říká, splnil svůj dětský sen a stal se paleontologem. Co víme o dinosaurech v České republice a proč se Martin Košťák věnuje raději prehistorickým hlavonožcům? Co to je upíří chobotnice a kde ji můžete dodnes potkat? O tom všem v dnešním dílu podcastu Ochutnej (přírodo)vědu. Příjemný poslech a naslyšenou v pravěku!
    Show more Show less
    33 mins