Kertész Imre Intézet  By  cover art

Kertész Imre Intézet

By: Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány
  • Summary

  • Kedves Hallgatóink! Önök a Kertész Imre Intézet Podcast csatornájának fültanúi! Kertész Imre 2002-ben az első magyar íróként kapta meg a világ legrangosabb elismerését, az irodalmi Nobel-díjat. A Kertész Imre Intézet célja, hogy az író emlékének megfelelően minél több fórumon, méltó környezetben emlékezzen az egyetlen Nobel-díjas magyar íróra és adja tovább életének tapasztalatait. A Kertész Imre Intézet kultúrtér és találkozóhely, egy olyan szakmai műhely, amely a megfelelő tudás, tapasztalat és kezdeményezőkészség birtokában van, hogy az életművet minden elemében, a ma még nagyszámú, ismeretlen darabjaival együtt bemutassa a hazai és nemzetközi közönségnek. A Kertész Imre Intézet jelenleg Kertész Imre munkái mellett Arthur Koestler, Petri György, Pilinszky János hagyatékrészeit, valamint Sziveri János teljes hagyatékát is kezeli.
    © 2024 Kertész Imre Intézet
    Show more Show less
Episodes
  • Bemutattuk Kertész Imre Lét és írás - Feljegyzések 1959–1973 című műhelynaplóját
    Jun 6 2024

    A Lét és írás titokzatos alkotás. Csak következtetni tudunk arra, mikor születhetett, ahogyan eredeti kéziratának hollététét is homály fedi. Két dolog azonban bizonyos: remekmű, amelyet az első Nobel-díjas magyar író szerkesztett szövegfüzérré.

    Szerzője pedig legalább annyira filozófus, mint író. Olyan alkotó, aki még hisz az esztétika filozófiai gyökereiben – vagyis aki a közönség, a piac és a politika elvárásainak kielégítése helyett az igazság feltárásában és megmutatásában találta meg saját hivatását. A Kertész Imre Intézet gondozásában, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány kiadásában idei könyvhétre megjelent kötetet 2024. június 5-én mutattuk be a Kertész Imre Intézetben.

    A kötetről Hidas Zoltán egyetemi tanár, a kötet lektora; Horváth Péter irodalomtörténész, a Kertész Imre-életmű kutatója, valamint Soltész Márton irodalomtörténész, a Kertész Imre Intézet tudományos igazgatója, a kötet szerkesztője beszélgetett. A rendezvényen Szabó Sebestyén László Junior Prima díjas színművész adott elő részleteket a könyvből. A könyvbemutató házigazdája Őri-Kovács Anna a Kertész Imre Intézet munkatársa, a kötet egyik főmunkatársa volt.

    A könyv most 20%-os kedvezménnyel megvásárolható a Terror Háza Múzeum webshopjában: https://webshop.terrorhaza.hu/hu/termek/kertesz-imre-let-es-iras-feljegyzesek-1959-1973/

    A kötetet könyvheti beszélgetés keretében is megismerhetik az érdeklődők 2024. június 15-én (szombaton) 10.30-tól a Vörösmarty téri színpadon.
    A 95. Ünnepi Könyvhéten pedig 2024. június 15-én (szombaton) 12.30-tól ismerteti a mű keletkezéstörténetét Soltész Márton, a Kertész Imre Intézet tudományos igazgatója a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány standjánál (16-os pavilon).

    Show more Show less
    1 hr and 7 mins
  • Képírók IV. – A szent és a profán – képzőművészeti programsorozat dr. Bellák Gáborral
    May 16 2024

    Lehet szakrális mű egy mákoskaláccsal megfestett csendélet?
    Láthatóvá válhat a „láthatatlan” egy festményen?
    Segítheti a kompozíció, hogy ne csak a valóság egy szeletét lássuk?

    A szent és a profán címmel folytatódott a Kertész Imre Intézet új, ingyenes művészettörténeti programsorozata, amelyben dr. Bellák Gábor művészettörténész, igazságügyi festményszakértő, a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusa havonta tart előadást.

    A legutóbbi május 15-i esten Karátson Gábor festészete és Pilinszky János költészete nyomán ismerhettük meg a szentség és a profanitás alakulását az újabb kori művészet történetében.

    Az előadáshoz kapcsolódóan Karátson Gábor: Játékon kívül. Sérült holland játékos, 1978–1979 című képét állítottuk ki.

    Az előadások ideje alatt kiállított műtárgyakat a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, illetve a Karátson Gábor Archívum és Kutatóműhely bocsájtja a Kertész Imre Intézet rendelkezésére.

    A következő, június 12-i alkalom címe: Bábel. Szemben a pusztulással. Részletek hamarosan!

    Show more Show less
    1 hr and 19 mins
  • Képírók III. – A műélvezet védelmében – képzőművészeti programsorozat dr. Bellák Gáborral
    Apr 19 2024

    Dr. Bellák Gábor művészettörténész, igazságügyi festményszakértő, a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusa ezúttal A műélvezet védelmében címmel tartott előadást és Kertész Imre azon megállapításával vitatkozott, amely szerint a műélvezet „erkölcstelen”, mert a közönség nem elszenvedi a művet, hanem gyönyörködik benne.

    Az esten az újabb kori művészet történetének néhány „nagy” és „szép”-nek méltán mondható alkotásáról is szó esett Turnertől, Vincent van Gogh-on át Lossonczy Tamásig. Az előadáshoz kapcsolódó festmény Korniss Dezső Allegro Barbaro című alkotása volt. Az előadások ideje alatt kiállított műtárgyakat a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, illetve a Karátson Gábor Archívum és Kutatóműhely bocsájtja a Kertész Imre Intézet rendelkezésére.

    A következő május 15-i előadáson Karátson Gábor festészete és Pilinszky költészete kapcsán a szentség és profanitás alakulását tekintjük át az újabb kori művészet történetében. Részletek hamarosan!

    Show more Show less
    1 hr and 13 mins

What listeners say about Kertész Imre Intézet

Average customer ratings
Overall
  • 5 out of 5 stars
  • 5 Stars
    1
  • 4 Stars
    0
  • 3 Stars
    0
  • 2 Stars
    0
  • 1 Stars
    0
Performance
  • 5 out of 5 stars
  • 5 Stars
    1
  • 4 Stars
    0
  • 3 Stars
    0
  • 2 Stars
    0
  • 1 Stars
    0
Story
  • 5 out of 5 stars
  • 5 Stars
    1
  • 4 Stars
    0
  • 3 Stars
    0
  • 2 Stars
    0
  • 1 Stars
    0

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.