XX. Század Intézet Podcast Por Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány arte de portada

XX. Század Intézet

XX. Század Intézet

De: Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány
Escúchala gratis

Kedves Hallgatóink! Önök a XX. Század Intézet Podcast csatornájának fültanúi! A XX. század végén, a szovjet birodalom és a bipoláris világ megszűnésével végérvényesen befejeződött az a korszak, amely az emberiség történetének egyik legsötétebb és egyben legmozgalmasabb időszakát jelentette. Mindezzel együtt, lehetőség nyílt arra, hogy az immár lezárult korszakot a maga teljességében vizsgálja a történelemtudomány. A történetírás új feladattal gazdagodott; új szempontok, új nézőpontok alapján kell átgondolnia mindazokat az eseményeket és összefüggéseket, amelyek az elmúlt évszázadot meghatározták. Szükség volt tehát egy olyan új tudományos intézet megalakítására, amely fiatal kutatók bevonásával tesz kísérletet arra, hogy újragondolja a XX. század történelmét.Az Intézet a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Köz-alapítvány munkaszervezeteként működik; fő célja a XX. század történelmének tudományos vizsgálata. Elsődleges feladata a magyar és a közép-kelet-európai történelem, politika és társadalom tényeinek, összefüggéseinek kutatása, feldolgozása és bemutatása.© 2025 XX. Század Intézet Mundial
Episodios
  • FÉLMÚLT: A Kennedy-akták és az „igazság”
    May 28 2025

    Miért tartja még mindig lázban a világot John F. Kennedy meggyilkolásának története? Mi táplálja a gyilkosságot övező kitartó érdeklődést és a számtalan összeesküvés-elméletet? Mit változtat mindezen a Trump-adminisztráció által nemrégiben nyilvánosságra hozott mintegy 80.000 oldalnyi, eddig titkosított dokumentum? A FÉLMÚLT legújabb adásában a Kennedy-akták nyilvánosságra hozatala kapcsán beszélgettünk.


    A beszélgetés résztvevői Baczoni Dorottya, a XX. Század Intézet igazgatója és Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója, „Az amerikai álam (vége) – John F. Kennedy” című könyv szerzője voltak.

    Más Menos
    25 m
  • FÉLMÚLT: Csurka, a tabusított 2. rész – Miért övezi hallgatás személyét?
    May 5 2025

    Az előző adásban Csurka István személye körüli elhallgatásról és az életét meghatározó eseményekről beszélgettünk. Foglalkoztunk politikai pályáját jelentősen körvonalazó beszédeivel, váteszi szerepével.

    A második adásban az őt ért legfontosabb kritikákról lesz szó:

    • Az „ügynökkérdésről”
    • Antiszemitizmusáról
    • A megítélésével kapcsolatos kettős mércéről
    • Az MDF-ről, Antall Józsefről és a rendszerváltoztatásról megfogalmazott véleményéről

    Az adásban Baczoni Dorottya, a XX. Század Intézet igazgatója és Balogh Gábor, a Terror Háza Múzeum vezető történésze beszélget.

    Más Menos
    21 m
  • FÉLMÚLT: Csurka, a tabusított 1. rész – Miért fontos, hogy foglalkozzunk vele?
    Apr 29 2025

    Csurka István megkerülhetetlen alakja a XX. századi magyar történelemnek.
    Sok éven keresztül figyelmen kívül hagyott írói és politikusi tevékenységének újraértékelése és bemutatása fontos mindazok számára, akiknek nincsen személyes benyomásuk a huszadik század egyik ikonikus közéleti szereplőjéről.
    A rendszerváltoztatás egyik szellemi megalapozójáról, a XX. Század Intézet Csurka 90 - Idő és sors címmel rendezett konferenciát a tavalyi évben. Most, a Félmúltban két részen keresztül folytatjuk Csurka István életművének bemutatását.

    Az első adásban szó lesz:

    • Életének legmeghatározóbb élményéről, az 1956-os forradalom és szabadságharcról
    • A New Yorkban 1986. március 15-én elhangzott: A véres kard című beszédéről
    • A rendszerváltoztatás előtti Magyarország összellenzéki találkozóján elhangzott, 1985-ös monori beszédéről
    • Váteszi szerepéről
    • Nyelvezetéről és humoráról
    • A tavalyi konferenciánk, valamint a róla készült szobor avatásának visszhangjáról

    Az adásban Baczoni Dorottya, a XX. Század Intézet igazgatója és Balogh Gábor, a Terror Háza Múzeum vezető történésze beszélget.

    Más Menos
    22 m
Todavía no hay opiniones