Episodios

  • Simchef Henrik Nöbbelin om sin kryptonit och de höga förväntningarna
    Apr 21 2025

    I dagens avsnitt har vi lyckats få en pratstund med kommande förbundschefen för svensk simning - Henrik Nöbbelin. Hur tänker han såhär två månader innan han faktiskt börjar i rollen, vad är hans kryptonit för att lyckas i ledarskapet, varför behåll han tipset om jobbet för sig själv? vilka lärdomar tar han med sig från sin erfarenhet inom idrott, skola och aktiv karriär, vad är prio nr 1 när han börjar, bredd, elit, och allt däremellen - hur balanserar man det? hur får man ungdom att gå från skärm till bassäng? hur hanterar man de höga förväntningarna på rollen?

    Häng med när vi lär känna mannen som ska leda svensk simning in i nästa era.

    Välkommen till #snabbanan – podden där vi pratar med idrottens mest intressanta personligheter.

    Más Menos
    26 m
  • Sponsringens alla hemligheter - direkt från expert Anders Lindén
    Mar 12 2025
    Idrotten vill ha mer pengar, var ska den cashen komma från? Anders Lindén är sponsringsexpert med lång erfarenhet av att köpa och sälja sponsring, han svarar på alla viktiga frågor kring hur man ska bära sig åt för att vara attraktiv för sponsorer - och delar kreativa exempel som kan inspirera. Vill du veta hur man säljer och köper sponsring - då är detta ett avsnitt för dig. #sponsring #cash #anderslinden #snabbanan #stromberg Vill du veta mer om Anders och sponsring, kanske ta del av trendspaningar, klicka in här då tangobrandalliance.se
    Más Menos
    31 m
  • Charlotte Kalla om glass & ballonger, tvivel, framgång, SoMe, identitet och nyckeln till 9 OS-medaljer
    Jan 19 2025
    Charlotte Kalla om glass & ballonger, tvivel, framgång, SoMe, identitet och nyckeln till 9 OS-medaljer Jag pratar med Charlotte Kalla om sin tid som elitidrottare och livet efter karriären. Här är några av de viktigaste ämnena vi berör:
    • Identitet efter karriären: Hur hanterar man övergången från elitidrottare till vardagsliv och småbarnsförälder, blir det identitetskris?
    • Prestation och press: Kände Charlotte pressen från sig själv, media eller sponsorer – och hur balanserade hon privatlivet med offentligheten, och när blev hon riktigt förbannad?...och varför valde hon att träna utanför landslaget under ett par säsonger?
    • Lärdomar från idrottskarriären: Vad tar hon med sig från alla framgångar (och motgångar) in i det “vanliga livet”, och varför tyckte hon om norskorna?
    • Råd till unga idrottare: Vad är viktigast att tänka på för att lyckas i idrotten – och när och varför bestämde hon sig för att "satsa"?
    • Träning idag: Hur håller Charlotte igång, och vad har förändrats sedan hon slutade tävla? Tränar hon alltid oavsett skitväder?
    • ...och sist men inte minst - vem har störst svensk guldchans på VM i Trondheim?
    Detta och mycket mer hittar ni i podden #snabbanan där Ola Strömberg ställde frågorna och Charlotte Kalla svarade.
    Más Menos
    34 m
  • SOK-bossen om cash, medaljer, gnälliga idrottare, kulturförändring, modernisering och mer
    Dec 14 2024
    🎙️ Högsta chefen på Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) Åsa Edlund Jönsson svarar på vilken roll SOK har för att vi tar medaljer, varför det behövs 100 miljoner, vad är (+)(-) med att inte ha jobbat professionellt med idrott och bli SOK-chef, vilka kulturförändringar vill hon se på SOK, varför är det så basket-tungt bland toppchefer hos SOK, hur är hon som idrottsmorsa, när blir det OS i Sverige, hur är det med gnälliga idrottare, är SOK 2014 års modell eller 2024, vad överraskade henne med jobbet, vilket är mest minnesvärda idrottsögonblicket, hur skiljer man på stöd till individuella idrottare och lag? ...detta och andra frågor får vi svar på i podden #snabbanan #idrott #OS #winning
    Más Menos
    44 m
  • Fredrik Lundin om hur vi tar fler medaljer och tankar kring parasimlandslaget och mer
    Dec 5 2024
    Fredrik Lundin jobbar för Simförbundet med parasimlandslaget, står med andra bakom nya säsongsplaneringen och jobbar nu intensivt med simidrottslinjen - hur vinner man fler medaljer och hur är det att vara förbundskapten för parasimlandslaget, är tävlingsplaneringen verkligen viktig - eller inte, och vilka strukturer skapar nya Sarah? ..detta och mer i podden #snabbanan.
    Más Menos
    24 m
  • Patrik Brenning om talangslöseri och faktaförnekelse; så här borde vi göra för att vinna mer och ha gladare barn inom idrotten
    Nov 20 2024
    Patrik Brenning, prisbelönad sportreporter på Aftonbladet, är högaktuell med omtalade boken ”Så vinner vi igen – att utveckla talanger och svensk idrott”- där han sätter ljuset på att vi gör fel om vi vill vinna och att barn och ungdomar inte mår så bra som de borde, och slutar för tidigt, hur ska vi göra då? vad säger forskningen? varför finns det motsättning mellan bredd och elit? är idrottsrörelsen okunnig och faktaförnekare? hur tar föreningarna emot hans bok och insikter? varför är föräldrar (främst pappor) sitt sämsta jag inom idrotten? idrottar hans barn? hur ska det går för honom när han blir tränare? vad ska nästa bok handla om - något ännu läskigare?
    Más Menos
    29 m
  • Anna Laurell Nash om business, idrott, SOK, pengar, hybridisering och mer
    Nov 10 2024
    Business och sport, hur hälsosam - eller inte - är elitidrott, hybridisering och kommersialisering av idrotten, kärlek till sport, viktighet att vara något mer än "bara" sina idrottsresultat, dubbla karriärer, elitskolan Handels och hennes uppdrag där m m, detta och mer pratar vi om med Anna Laurell Nash. Anna är bl a doktor i kemi, har vunnit flera VM-/EM-guld i boxning och är nu verksamhetschef på Handelshögskolans Center for Business and Sports. Intressanta insikter och åsikter från Anna hör ni i podden - lyssna gärna.
    Más Menos
    27 m
  • Hanna Rosvall om OS-baksmälla, influencer-val och massa mer
    Nov 4 2024

    OS-simmerskan Hanna Rosvall pratar OS-baksmälla, hur var OS egentligen, vad som överraskade mest, hur nöjd hon var med insatsen, vad tänker hon på kring influencer-skapet, vem ska bli förbundschef och annat. Lyssna vetja! #snabbanan #hannarosvall #simning

    Más Menos
    19 m
adbl_web_global_use_to_activate_webcro768_stickypopup