• Summary

 • Autorski wybór najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych z ostatnich 7 dni na świecie. Z udziałem dziennikarzy, ekspertów, uczestników życia politycznego, no i Dariuszem Rosiakiem oczywiście.
  Dariusz Rosiak
  Show more Show less
Episodes
 • Jun 25 2022

  122 dzień obrony Ukrainy przed agresją Rosji. Trwa ofensywa najeźdźcy w Donbasie, wojska ukraińskie wycofują się z Siewierodoniecka. Litwa ogranicza transport kolejowy między Kaliningradem a Rosją w zgodzie z sankcjami przyjętymi przez Unię Europejską. Moskwa zapowiada kroki odwetowe. Na czym mogą one polegać? I dlaczego Kaliningrad jest tak ważny dla Rosji?

  Ukraina i Mołdawia otrzymują status kandydatów do Unii Europejskiej, w przeciwieństwie do Gruzji. Dlaczego kraj, który jeszcze kilka lat temu był jednoznacznie zorientowany na zachód, dziś waha się między Europą a Rosją?

  W Izraelu kolejny upadek rządu i kolejna zapowiedź wyborów. Dlaczego w tym kraju nie sposób utworzyć stabilnej większości? I dlaczego nie ma to specjalnego znaczenia dla jego polityki?

  W Kolumbii przełom polityczny. Lewicowiec, były członek organizacji partyzanckiej i czarna działaczka ekologiczna, była pracownica fizyczna, przejmują władzę w kraju od dwustu lat rządzonym przez konserwatywno-liberalny establishment.

  Koniec procesu korupcyjnego Josepha Blattera i Michela Platiniego, którzy w ogromnej mierze stworzyli współczesny biznes futbolowy. Dlaczego ten proces mało kogo interesuje?

  Opowiemy również o niekoniecznie nowej, ale z pewnością ciekawej świeckiej tradycji – ekstradycji.

  Rozkład jazdy:

  (3:21) Herencia de Timbiqui - Te Invito

  (8:13) Michał Kacewicz o istotnej roli Kaliningradu

  (31:43) Stanisława Budzisz o Gruzji i UE

  (45:11) Rona Kenan - מות התפוז (The Death of the Orange)

  (48:12) Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o tradycji ekstradycji

  (53:30) Podziękowania

  (58:01) Adrian Bąk o procesie Blattera i Platiniego

  (1:13:10) Jarosław Kociszewski o kolejnym upadku rządu w Izraelu

  (1:30:51) Joanna Gocłowska-Bolek o przełomie politycznym w Kolumbii

  (1:51:07) Do usłyszenia

  (1:51:50) Toto La Momposina - Yo me llamo cumbia

  Show more Show less
  1 hr and 56 mins
 • Jun 22 2022

  Francja w politycznym impasie po wyborach parlamentarnych. Koalicja prezydenta Emmanuela Macrona straciła większość absolutną i nie będzie w stanie samodzielnie rządzić. Na razie nie widać też chętnych do współpracy z partią prezydenta. Osiągnięcia skrajnej prawicy i lewicy pogłębiają problemy Macrona, który miał przewodzić Unii Europejskiej i reformować Francję, a dziś pod znakiem zapytania staje przyszłość jego rządów w kraju.

  Gość: Joanna Nowicka

  Show more Show less
  36 mins
 • Jun 18 2022

  Komisja Europejska rekomenduje Radzie Europejskiej, by Ukraina otrzymała status kraju kandydującego do Unii. W czwartek przywódcy Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii wyrazili poparcie dla Ukrainy w jej aspiracjach europejskich i zadeklarowali, że nikt nie będzie wywierał presji na Kijów w celu ewentualnych ustępstw wobec Rosji za pokój. Czy ta wizyta zasadniczo zmienia obraz podziałów Zachodu wobec wojny, negocjacji pokojowych i przyszłych relacji z Rosją?

  Europejski Trybunał Praw Człowieka wstrzymuje pierwszy transport migrantów z Wielkiej Brytanii do Rwandy, który rozpoczynał program relokacyjny ustalony między rządami Borisa Johnsona i Paula Kagame. Dlaczego Brytyjczycy współpracują z autorytarnym reżimem?

  Inżynier programista z firmy Google twierdzi, że obsługiwany przez niego program do generowania dialogów jest istotą, która czuje i przejawia emocje. Czy sztuczna inteligencja to odrębne byty, których prawa powinniśmy szanować?

  Czy własność prywatna powinna krążyć między ludźmi? Czy majątek powinien być dziedziczony w całości przez najbogatszych? Czy podwyższanie podatków dla bogaczy powoduje wzrost, czy spadek dobrobytu państw? Na te i inne pytania odpowiada w Raporcie Thomas Piketty, jeden z najsłynniejszych współczesnych ekonomistów.

  I jeszcze: jaka jest relacja między nienawiścią a sprawiedliwością.

  Rozkład jazdy:

  (2:35) Illaria - Sila

  (5:36) - Jerzy Haszczyński o przyszłości Ukrainy w UE

  (27:44) - Jędrzej Czerep o programie relokacyjny migrantów z Wielkiej Brytanii

  (47:25) - Aerosmith – Eat The Rich

  (51:34) - Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o nienawiści i sprawiedliwości

  (56:40) - Podziękowania

  (1:01:15) - Thomas Piketty o wyzwaniach współczesnej ekonomii

  (1:41:26) - Tomasz Rożek o sztucznej inteligencji

  (2:09:46) - Do usłyszenia

  (2:10:14) - Muse – Algorithm

  Show more Show less
  2 hrs and 14 mins

What listeners say about Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka

Average Customer Ratings

Reviews - Please select the tabs below to change the source of reviews.