Drab efter begæring Audiobook By Inger Gammelgaard Madsen cover art

Drab efter begæring

Rolando Benito 2

Preview
Get this deal Try for $0.00
Offer ends January 21, 2026 11:59pm PT
Prime logo Prime members: New to Audible? Get 2 free audiobooks during trial.
Just $0.99/mo for your first 3 months of Audible Premium Plus.
1 audiobook per month of your choice from our unparalleled catalog.
Listen all you want to thousands of included audiobooks, podcasts, and Originals.
Auto-renews at $14.95/mo after 3 months. Cancel anytime.
Pick 1 audiobook a month from our unmatched collection.
Listen all you want to thousands of included audiobooks, Originals, and podcasts.
Access exclusive sales and deals.
Premium Plus auto-renews for $14.95/mo after 30 days. Cancel anytime.

Drab efter begæring

By: Inger Gammelgaard Madsen
Narrated by: Christine la Cour
Get this deal Try for $0.00

$14.95/mo after 3 months. Cancel anytime. Offer ends January 21, 2026 11:59pm PT.

$14.95/month after 30 days. Cancel anytime.

Buy for $9.32

Buy for $9.32

LIMITED TIME OFFER | Get 3 months for $0.99 a month

$14.95/mo thereafter-terms apply.
Roland Benito sættes på en vanskelig sag, da et femogtyve år gammelt mord skal opklares. To drenge finder liget af en kvinde i en mose ved Mundelstrup. Sporene fører til Afrika, og Rolands bekymringer om den nye globale verden med åbne grænser sættes på en prøve. Journalisten, Anne Larsen, fra Dagens Nyheder får en anonym opringning, og da der dukker flere lig op, begynder det at haste for kriminalassistenten og hans team at finde frem til morderen.

"Drab efter begæring" har aktiv dødshjælp som tema. Det er et svært emne at tage stilling til - hvad er hjælp, og hvad er mord? "Drab efter begæring" er en uafhængig fortsættelse af "Dukkebarnet".

Roland Benito-serien foregår i Aarhus og handler om den italienskfødte kriminalassistent hos Østjyllands politi, der sendes ud for at opklare de mest grufulde mord- og voldtægtsgåder. Serien består af romanerne "Dukkebarnet" (2008), "Drab efter begæring" (2009), "Fremmed indtrængen" (2010), "Under skriftesegl" (2011), "Stjålet identitet" (2012), "Lig bløder ikke" (2013), "Slangernes gift" (2014), "Dommer og bøddel" (2015) og "Blodregn" (2016), som kan læses uafhængigt af hinanden.©2017 Lindhardt og Ringhof (P)2017 Lindhardt og Ringhof
Mystery
No reviews yet