Episodios

  • Odcinek 6. Czy Elon Musk czyta w naszych myślach, czyli o interfejsach mózg-komputer.
    Jun 24 2024

    Na początku tego roku naukowcy z firmy Neuralink ogłosili, że ich pierwszy pacjent ze wszczepionym bezprzewodowym implantem mózgowym może już sterować myszką komputera za pomocą swoich myśli.


    Ile w tym rzeczywiście nauki, a ile marketingu? Jak działa interfejs mózg-komputer i czy sukces firmy Elona Muska przyniesie przełom w rozwoju technologii BCI (ang. Brain-computer interface)? O tym w kolejnym odcinku TechnoAntropologii dr Justynie Kopczyńskiej opowie Profesor Piotr Durka, specjalista fizyki biomedycznej i konstruktor pierwszego w Polsce interfejsu mózg-komputer.

    Más Menos
    49 m
  • Odcinek 5. Świat światów równoległych, czyli główne trendy technologiczne na 2024 rok
    Jun 17 2024

    „O przyszłości nie da się nic nowego powiedzieć. Przyszłość jest teraz, tylko nierówno rozłożona” – powiedział kiedyś William Gibson, a tymczasem kolejna gościni TechnoAntropologii udowadnia, że nie tylko da się, ale i trzeba mówić o przyszłości!

    Co czeka nas w najbliższych 5, 10 i 15 latach? Czym jest mityczny "człowiek+" i jak przygotować się na jego nadejście?

    O świecie światów równoległych, czyli o perspektywie rozwoju technologicznego i jego konsekwencjach dla każdego z nas, w rozmowie z dr Justyną Kopczyńską opowie Natalia Hatalska - pomysłodawczyni i założycielka infuture.institute.

    Más Menos
    32 m
  • Odcinek 4. Życie jako gra, czyli gdzie szukać prawdy o człowieku?
    Jun 12 2024

    Tym razem w TechnoAntropologii porozmawiamy o poszukiwaniu prawdy i człowieczeństwa w przestrzeni gier interaktywnych. Czego uczą nas gry - planszowe, komputerowe i wszelkie inne? I dlaczego tak ważne jest, by w dobie rewolucji technologicznej 4.0, ponownie przyjrzeć się i zredefiniować nasze człowieczeństwo?Na te i inne pytania w rozmowie z dr Justyną Kopczyńską odpowie Grzegorz Zyzik - groznawca i badacz kultury multimedialnej.

    Más Menos
    29 m
  • Odcinek 3. Czy sztuczna inteligencja jest "świadoma"?
    May 25 2024

    W kolejnym odcinku TechnoAntropologii dr Sebastian Szymański (UW) - filozof i ekspert z zakresu roboetyki - opowie o tym, czy maszyny mają duszę i czy zaawansowane rozwiązania z zakresu AI mogą rozwinąć coś na kształt „świadomości”. Będzie o Husserlu, o Tegmarku, a przede wszystkim o tym, czym różni się "prawdziwy" człowiek od "sztucznej" inteligencji i co zrobić, by gatunek ludzki pozostał bezpieczny w szalonych czasach rewolucji technologicznej 4.0.


    Más Menos
    31 m
  • Odcinek 2. W stronę "sztucznego człowieka", czyli o rozwoju technologii bionicznych
    May 18 2024

    Szybki postęp technologiczny to nie tylko zagrożenia i obawy związane m.in. z rozwojem samouczących się algorytmów, czy utratą prywatności, ale także realna szansa na poprawę jakości życia osób borykających się z kłopotami zdrowotnymi i niepełnosprawnościami.


    Bionika jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Co już dziś potrafi bioniczna proteza? I czy każdy organ ludzkiego ciała można będzie zastąpić bioniczną protezą? Na te i inne pytania dr Justyny Kopczyńskiej odpowie Wojciech Jopek, inżynier biomedyczny, pomysłodawca i konstruktor pierwszej w Polsce protezy bionicznej kończyny górnej.

    Más Menos
    31 m
  • Odcinek 1. O człowieczeństwie w czasach rozkwitu AI
    May 5 2024

    Szybki rozwój nowych technologii cyfrowych i upowszechnienie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji zmieniają nie tylko rynek pracy i gospodarkę, lecz także nasze całościowe postrzeganie i doświadczanie świata.
    Czy ta zmiana sprawi, że - jako ludzie - zyskamy większą autonomię i swobodę działania? A może wręcz przeciwnie - odbierze nam to kawałek człowieczeństwa, sprowadzając ludzi do roli „podrzędnej” względem coraz bardziej samodzielnych maszyn i robotów?
    Czym jest wolność w świecie AI i gdzie jej szukać? I dlaczego tak trudno budować swą tożsamość w świecie sztucznej inteligencji?
    Na te i inne pytania - w rozmowie z dr Justyną Kopczyńską - odpowiada kulturoznawca, dr Michał Boni.

    Más Menos
    35 m