Episodios

  • Byliśmy razem
    Apr 24 2025
    Mieli po kilkanaście lat, gdy stanęli w obronie tego, co było dla nich ważne: „Zawiesiliśmy ten krzyż i nawet do głowy nam nie przyszło, że ktoś w następnym dniu rękę wyciągnie na ten krzyż”, „Cały czas tato mówił, że komuniści nas zniszczą”, „Dwóch funkcjonariuszy było pod drzwiami mojej klasy. Zabrali mnie na przesłuchanie”.Co dokładnie wydarzyło się w 1984 roku we Włoszczowie? Jak potoczyły się losy uczestników strajku o krzyże? Odpowiedzi w premierowym reportażu „Byliśmy razem” autorstwa Marleny Płaskiej. Zapraszamy do słuchania w czwartek (25 kwietnia), po godz. 20 na antenie Radia Kielce.W reportażu wspomnienia Alicji Groszek-Rydzek (przewodniczącej strajku), Jolanty Kozioł-Majki (z komitetu strajkowego) i uczestnika strajku Pawła Bielawskiego. W „Byliśmy razem” wykorzystane zostały także oryginalne nagrania przedstawicieli władzy oraz młodzieży sprzed 40 lat, pochodzące z archiwalnego reportażu Radia Kielce „Walka o krzyże”. Fragmenty wypowiedzi ks. Marka Łabudy pochodzą natomiast z notacji nagranej i udostępnionej nam przez Instytut Pamięci Narodowej. Ułożone podczas strajku utwory „Nie zdejmę krzyża” i „Czy Polska już słyszała” zaśpiewała schola działająca przy parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach.
    Más Menos
    45 m
  • Tragiczna podróż
    Mar 28 2025
    Jechali do Skarżyska-Kamiennej do pracy, ale nie dotarli na miejsce. W styczniu 1952 roku w miejscowości Występa doszło do tragicznego wypadku kolejowego. Zginęło 17 osób. W reportażu Ewy Okońskiej „Tragiczna podróż” o katastrofie opowiadają dr Krzysztof Telka - syn jednej z ofiar wypadku oraz redaktor Paweł Wełpa - dziennikarz portalu ProSkarżysko.
    Más Menos
    21 m
  • Wołosatki - zgrywa w wielkim stylu!
    Feb 28 2025
    Bieszczady i Kielce, czyli Wołosatki. Ten zespół udowodnił, że związek na odległość może przetrwać 50 lat. Wołosatki stworzyły miejsce, gdzie ciągle są wakacje, wszyscy są młodzi, rozbrzmiewa muzyka i śpiew. Miały być częścią PRL-owskiej Operacji Bieszczady 40, jednak ograły polityków i propagandystów… w wielkim stylu.
    Más Menos
    23 m
  • Stanowiliśmy jedno - dokument w rocznice 40-lecia Solidarności
    25 m
  • Popielata bluzeczka
    Nov 28 2024
    Dwójka dzieci ucieka przed II wojną światową na wschód. Jednak w miejscu, do którego docierają nie znajdują spokoju, muszą wracać, ale każde z nową misją. Jurek wstępuje do Armii Krajowej, a Zosia ubiera popielatą bluzeczkę. Ma pomóc w akcji rozbicia więzienia. Na czym polegała misja Zofii? Dlaczego dopiero dziś mówi o wydarzeniach z czasów wojny? O tym w reportażu Magdaleny Galas-Klusek „Popielata bluzeczka”. Muzykę specjalnie do reportażu skomponował Grzegorz Salata, muzyk z Końskich, twórca KosmoFolk, a realizacją zajął się Michał Pastuszka.
    Más Menos
    17 m
  • Taki normalny człowiek, a biskup
    Nov 7 2024
    13 września 2017 roku zmarł biskup Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej w latach 1993-2014. W reportażu Marleny Płaskiej „Taki normalny człowiek, a biskup” poznajemy go nie od strony oficjalnych spotkań i uroczystości, ale z perspektywy jego najbliższych współpracowników. W audycji wystąpili: prof. Stanisław Góźdź, Wojciech Lubawski, Sławomir Sobczyk.
    Más Menos
    26 m
  • Sandomierska tajemnica ołtarza Wita Stwosza
    Nov 7 2024
    Przed wybuchem II wojny światowej w Krakowie zapadła decyzja o wywiezieniu ołtarza Wita Stwosza z Bazyliki Mariackiej i ukryciu go w… Sandomierzu. O niezwykłym transporcie i sandomierskich śladach tej historii opowiada dokument Marleny Płaskiej „Sandomierska tajemnica ołtarza Wita Stwosza”. Wystąpili w nim: Urszula Stępień - kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu; prof. Stanisław Waltoś - autor książki „Grabież ołtarza Wita Stwosza”; ks. bp Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz diecezji sandomierskiej; ks. Piotr Tylec - Dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu; dr hab. Jarosław Adamowicz - kierownik prac badawczo-konserwatorskich ołtarza Wita Stwosza.
    Más Menos
    30 m
  • Pisarz narodzony w łagrze. Świętokrzyskie ślady Gustawa
    Nov 7 2024
    Gustaw Herling-Grudziński urodził się w 1919 roku w Kielcach. Miejsc związanych z Gustawem jest w regionie świętokrzyskim jednak znacznie więcej. Zapraszamy na dokument „Pisarz narodzony w łagrze. Świętokrzyskie ślady Gustawa”. Audycja powstała w 2019 roku, który decyzją Sejmu był Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w związku z setną rocznicą urodzin pisarza.
    Más Menos
    28 m
adbl_web_global_use_to_activate_webcro805_stickypopup