Episodios

  • Artemisia Gentileschi – Salome z głową św. Jana Chrzciciela
    Jun 29 2025

    Obraz zbudowany w oparciu o bliski kadr przedstawia trzy fizjonomie. Kata, męczennika oraz kobiety, nie z własnej woli uwikłanej w intrygę. W przedstawieniu tym pobrzmiewają jednak echa przeszłości samej artystki i wciąż niezabliźnione rany doznanej krzywdy, upokorzenia, zazdrości i zawiści. Temat biblijny kolejny raz staje się dla niej okazją do wewnętrznych przemyśleń i pracy nad sobą.

    Más Menos
    24 m
  • Hipolit Lipiński – Procesja z kościoła św. Barbary
    Jun 22 2025

    Przekrój wiekowy i stanowy, bractwa i grupy parafialne, feretrony i sztandary – personalne i duchowe bogactwo Kościoła zaprezentował Hipolit Lipiński w historycznym obrazie, który z ogromnym realizmem pokazuje formującą się przed wejściem do świątyni procesję Bożego Ciała. Scena ukazana w pogodny, ciepły dzień. Nastrój obrazu spokojny, mimo zgiełku panującego na placu przed gotyckim kościołem św. Barbary w Krakowie.

    Más Menos
    24 m
  • Masaccio – Trójca Święta
    Jun 15 2025

    W łuku, w głębi nieistniejącej kaplicy za pomocą geometrii matematycznych wyliczeń i osiągnięć perspektywy Massacio maluje fresk w kościele Santa Maria Novella . Dominują w nim dwa motywy ikonograficzne: Tron Łaski oraz grupa Ukrzyżowania. To nowatorskie dzieło zachwyca nie tylko nowatorskimi rozwiązaniami iluzjonistycznymi ale doskonałym rysunkiem i modelunkiem postaci.

    Más Menos
    24 m
  • Rafael Santi – św. Paweł na Areopagu
    Jun 8 2025

    Temat zaczerpnięty z Dziejów Apostolskich. Paweł przed trybunałem greckim, pilnującym czystości i poziomu głoszonej nauki i religii, na wzgórzu Aresa głosi Ateńczykom Boga, w którym wszyscy żyjemy, poruszamy się i jesteśmy oraz dobrą nowinę o zmartwychwstaniu. Wśród słuchających Pawła Rafael bardzo wyraźnie wyodrębnił trzy grupy postaci.

    Más Menos
    28 m
  • Annibal Carracci – Domine quo vadis?
    Jun 1 2025

    Apokryficzny temat doskonale znany nam Polakom dzięki powieści Henryka Sienkiewicza. Piotr za namową chrześcijan ucieka z Rzymu, gdzie trwają prześladowania wyznawców Chrystusa. Ucieka by ocalić naukę Mistrza i zanieść ją innym wierzącym. Nie odejdzie jednak zbyt daleko…przy via Appia ukazuje mu się zmartwychwstały Jezus i na pytanie Piotra: Dokąd podążasz ? – deklaruje, że idzie do Rzymu, jeszcze raz umrzeć, skoro Piotr z niego ucieka. Z tym tematem mierzy się Annibal Carracci tworząc niezwykle sugestywny obraz zbudowany przez gest obu postaci.

    Más Menos
    23 m
  • Pietro Perugino – Wręczenie kluczy św. Piotrowi
    May 25 2025

    Fresk znajdujący się w Kaplicy Sykstyńskiej ukazuje prymat św. Piotra. Stojący w centrum, na pierwszym planie Jezus przekazuje klęczącemu Piotrowi obiecane w Ewangelii klucze do królestwa – symbol władzy, pierwszeństwa wśród apostołów oraz przewodzenia na ziemi kościołowi Chrystusowemu. To jednak nie cała treść wielopostaciowego i wielowątkowego przedstawienia, do którego odczytywania wraz z nami zapraszamy w dzisiejszej audycji.

    Más Menos
    26 m
  • Diego Velázquez - Scena kuchenna z wieczerzą w Emaus
    May 18 2025

    To jeden z nieoczywistych obrazów, interpretacyjna łamigłówka, w którą malarz wciąga widza, jednocześnie wymagając od niego znajomości Biblii i bystrości umysłu. Velázquez każe nam zatrzymać się na istocie tego, co dokonało się w Emaus i zachęca by umiejętnie przesłanie orędzia o zmartwychwstaniu Chrystusa przenieść na naszą codzienność.

    Más Menos
    22 m
  • Tryptyk z Legendą św. Stanisława
    May 11 2025

    Gotycko – renesansowe, rzeźbione dzieło sztuki na sześciu przestrzeniach relacjonuje nam najważniejsze sceny z życia głównego patrona Polski. Hagiografia przenika się tutaj z legendą oraz potwierdzonymi cudami. Ukazuje wskrzeszonego Piotra zaświadczającego prawo Stanisława do wsi Piotrawin. Przedstawia moment jego zabójstwa dokonany przez króla Bolesława Śmiałego i bezczeszczenie jego zwłok oraz prezentuje ponownie, cudownie zrośnięte członki ciała Świętego.

    Más Menos
    27 m