Episodios

  • dr Barbara Przywara - Co się stanie gdy wyłączą Internet?
    Apr 12 2025

    Czy faktycznie grozi nam wyłączenie Internetu? W czym przejawia się kultura strachu w odniesieniu do Internetu? Czym jest zjawisko FOMO? Jakim zagrożeniem jest dla nas zjawisko „Baniek filtrujących”? Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Nie tylko ułatwia i umożliwia nam codzienną pracę i naukę, ale także daje przestrzeń do relacji towarzyskich. O tym, w jaki sposób możemy osiągnąć cyfrową równowagę i jakie objawy mieli studenci, którzy przez tydzień musieli żyć offline? – opowiada dr Barbara Przywara, zajmująca się naukowo socjologią Internetu. Wykład odbył się w 2022 roku w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”.

    Más Menos
    1 h
  • dr Ewa Woydyłło - O psychologii uzależnień
    Mar 20 2025

    Uzależnienia są udręką życiową dla wielu ludzi. Czym jest uzależnienie i skąd się pojawia w naszym życiu? Dlaczego prowadzi do tego, że tracimy kontrolę nad wykonywaniem niektórych czynności? Na te i wiele innych pytań, podczas spotkania pt. „O psychologii uzależnień”, odpowiada psycholożka dr Ewa Woydyłło. Wykład odbył się w 2023 roku w ramach V edycji cyklu „Przybij piątkę nauce”.

    Más Menos
    1 h y 10 m
  • prof. Zbigniew Lew-Starowicz i o. dr Ksawery Knotz - Seksualność człowieka - prawda i mity
    Feb 27 2025

    Seksualność to niezwykle ważny obszar naszego życia. Jest źródłem satysfakcji i przyjemności, ale bywa również przyczyną frustracji, niepokoju, a nawet traumy. Wiąże się przede wszystkim ze sferą intymną, ale stanowi też obiekt analiz społecznych. Nie sposób oddzielić jej od kultury, religii i moralności. Tak naprawdę każda epoka na temat ludzkiej seksualności tworzy swoją własną narrację, w której mieszają się prawdy i mity. Właśnie o prawdach i mitach związanych z seksualnością człowieka - mówią prof. Zbigniew Lew-Starowicz oraz o. dr Ksawery Knotz. Spotkanie w ramach cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”, odbyło się w 2020 roku w Filharmonii Podkarpackiej.

    Más Menos
    1 h y 17 m
  • Jan Gosztyła - Depresja, melancholia, demon w środku dnia
    Feb 6 2025

    Depresja to choroba jak każda inna i nie powinna być ignorowana, ponieważ może prowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji. O charakterystyce i potrzebie zrozumienia istoty depresji, o rozwoju choroby i sposobach leczenia - w wykładzie pt. "Depresja, melancholia, demon w środku dnia" opowiada mgr Jan Gosztyła z Akademickiego Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii WSIiZ. Wykład odbył się w ramach cyklu: „Zdrowe relacje, zdrowa psychika”.

    Más Menos
    1 h y 3 m
  • Katarzyna Bosacka - Czy wiesz co jesz?
    Jan 20 2025

    Jak powinna wyglądać nasza codzienna dieta, dlaczego warto czytać etykiety i na co zwracać uwagę, aby je rozumieć – o tym między innymi opowiada redaktor Katarzyna Bosacka – polska dziennikarka prasowa i telewizyjna, autorka publikacji na temat zdrowia, urody, nauki i medycyny. Jej wykład „Czy wiesz, co jesz?” odbył się w grudniu 2021 roku w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”. Wszystkie przedstawione informacje mają podstawy naukowe, warto posłuchać … i wcielić je w życie.

    Más Menos
    1 h y 22 m
  • prof. Bogdan de Barbaro, ks. dr Jacek Prusak - Miłość zagrożona przez ponowoczesność
    Dec 20 2024

    Żeby był związek potrzeba zgody dwojga, ale wystarczy jedna osoba żeby się rozpadł. Powoli zapominamy jak kochać, ponieważ nie da się kochać w pojedynkę. Czy żyjemy w czasach, które pozwalają nam odczuwać miłość jako doświadczenie tego, że można być prawdziwym wobec drugiego, który jest różny i inny od nas? O miłości, która jest zagrożona przez ponowoczesność mówili prof. Bogdan de Barbaro – psychiatra i psychoterapeuta, oraz ks. dr Jacek Prusak – jezuita i psycholog. Spotkanie, w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce”, odbyło się w listopadzie 2019 roku w Filharmonii Podkarpackiej.

    Más Menos
    1 h y 19 m
  • Agata Ziemiakowicz - Poczucie własnej wartości – Twoja supermoc
    Nov 28 2024

    Czym jest poczucie własnej wartości i dlaczego jest takie ważne? Jaki ma wpływ na podejmowane przez nas decyzje, nawiązywane przez nas relacje, dokonywane przez nas życiowe wybory? Co robi z nami destrukcyjne poczucie wstydu i destrukcyjne poczucie dumy? Jak poczucie własnej wartości kształtuje relację, którą mamy z samym sobą?

    Más Menos
    52 m
  • dr Tomasz Rożek - Rozłożyć klimat na czynniki pierwsze
    Nov 7 2024

    Czy w przyszłości przestaniemy używać określenia „klimatycznie” w pozytywnym kontekście? Czym jest pogoda, a czym klimat? Oraz co każdy z nas może zrobić w kontekście zmian klimatu w codziennym życiu? Z doktorem fizyki i dziennikarzem naukowym Tomaszem Rożkiem o „Rozłożeniu klimatu na czynniki pierwsze”, rozmawia dr Grażyna Bochenek.

    Más Menos
    48 m
adbl_web_global_use_to_activate_webcro805_stickypopup