Kertész Imre Intézet Podcast Por Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány arte de portada

Kertész Imre Intézet

Kertész Imre Intézet

De: Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány
Escúchala gratis

Acerca de esta escucha

Kedves Hallgatóink! Önök a Kertész Imre Intézet Podcast csatornájának fültanúi! Kertész Imre 2002-ben az első magyar íróként kapta meg a világ legrangosabb elismerését, az irodalmi Nobel-díjat. A Kertész Imre Intézet célja, hogy az író emlékének megfelelően minél több fórumon, méltó környezetben emlékezzen az egyetlen Nobel-díjas magyar íróra és adja tovább életének tapasztalatait. A Kertész Imre Intézet kultúrtér és találkozóhely, egy olyan szakmai műhely, amely a megfelelő tudás, tapasztalat és kezdeményezőkészség birtokában van, hogy az életművet minden elemében, a ma még nagyszámú, ismeretlen darabjaival együtt bemutassa a hazai és nemzetközi közönségnek. A Kertész Imre Intézet jelenleg Kertész Imre munkái mellett Arthur Koestler, Petri György, Pilinszky János hagyatékrészeit, valamint Sziveri János teljes hagyatékát is kezeli.© 2025 Kertész Imre Intézet Arte Ciencias Sociales Historia y Crítica Literaria
Episodios
  • Sorstalanság ’50 – kerekasztal-beszélgetés a Kertész Imre Intézetben
    May 6 2025

    50 éve jelent meg Kertész Imre Sorstalanság című regénye, melyet a Nobel-díjas magyar író 1960-tól, tizenhárom éven keresztül írt. Elsőként a Magvető Kiadóhoz kopogtatott be kéziratával, ott azonban visszautasították. Ezután a kor másik nagy kiadójához, a Szépirodalmi Könyvkiadóhoz vitte be regényét, ahol végül 1975-ben jelenhetett meg, de a rendszerváltoztatásig szinte észrevétlen maradt. A regény fogadtatásáról, a ’70-es évek irodalmi életéről és a könyv aktuális olvasatáról is szó esett a Kertész Imre Intézet 2025. április 23-i kerekasztal-beszélgetésén, ahol L. Simon László író, költő, szerkesztő, kultúrpolitikussal, Sturm László irodalomtörténésszel és Soltész Márton irodalomtörténésszel, a Kertész Imre Intézet tudományos igazgatójával Ugron Zsolna József Attila-díjas író, a Kertész Imre Intézet művészeti igazgatója beszélgetett. Közreműködött: Szabó-Sebestyén László Junior-Príma-díjas színművész.

    Más Menos
    1 h y 15 m
  • Képírók - A művészettörténeti előadás - A művész önképe
    Apr 24 2025

    Az önarcképek mesterei és a mesteri önábrázolások korokon átívelő, sokszínű példáit ismerhettük meg a Képírók legutóbbi, 2025. április 17-i estjén. Dr. Bellák Gábor művészettörténész, igazságügyi festményszakértő, a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusa az egyes korszakokra jellemző képmásokon túl a szerepjátszó önarcképek és a kettős önábrázolások világába is elkalauzolta a Kertész Imre Intézet közönségét.

    Az előadás ideje alatt Derkovits Gyula Utolsó vacsora című festményét tekinthették meg az érdeklődők, amelyen a mester a megváltó szerepében jelenik meg az utolsó vacsora asztalánál. Az előadások ideje alatt kiállított műtárgyakat a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria bocsájtja Intézetünk rendelkezésére.

    Más Menos
    1 h y 27 m
  • KultúrArc – vendégünk: Balázsovits Edit
    Apr 1 2025

    Balázsovits Edit színművész lesz volt a KultúrArc vendége. A Jászai Mari-díjas előadóművészt, énekest számos filmben, sorozatban és színházi darabban láthatta a magyar közönség, de külföldi produkciókban nemzetközi sikereket is jegyez.

    2018 óta ismét a Vígszínház tagja, ahol március 8-án mutatták be Jane Austen Büszkeség és balítélet című regényének színpadi változatát, amelyben Mrs. Gardinert alakítja. Szerepel a nemrég bemutatott, nagy port kavaró Hunyadi tv-sorozatban is. Pavel Stantchev Egy éjszaka, két reggel című színdarabjának női főszereplője, amelyet nemrég mutattak be a Kertész Imre Intézetben.

    A KultúrArc estjén Őri-Kovács Anna aktuális alakításairól, kedvenc irodalmi szerzőiről, illetve a színészet, a zene és az irodalom kapcsolatáról is kérdezte a sokoldalú művészt.

    Más Menos
    56 m
adbl_web_global_use_to_activate_T1_webcro805_stickypopup
Todavía no hay opiniones