Episodios

  • 107. PFAS, Spikat och Gårdsförsäljning.
    May 2 2025

    Freeedag!

    Hoppas ni haft en fantastisk valborg allesammans! Några har säkert skaffat sig en klämdag idag och hoppas den också är underbar. Oavsett så får vi hoppas att alla har det göttans.

    I dagens avsnitt måste vi så klart prata om gårdsförsäljningen som nu är genomklubbad. Mycket om den men såklart mycket annat också.

    Västergötland är nästa stopp och det firas såklart med några varianter från de så många olika Göteborgsbryggerierna som finns.

    Avsnittet finns på din favoritplattform för podcast.

    Ha en dunderhelg och lyssna gott!

    https://desnackaralkohol.com

    Más Menos
    56 m
  • 106. Manifest, Oro och Vem fan har gjort Bärsen.
    Apr 25 2025

    Vi pratar om både det ena och det andra. Det har ju trots allt varit påsk och det kommer såklart med drycker. Vi pratar även om gårdsförsäljningen och de remisser som ligger ute för svar. Vi spelade dock in innan nyheterna i onsdags att gårdsförsäljningen blev av. Men vem bryr sig, huvudsaken det gick igenom.

    Ha nu en fantastisk helg, börja spana in vilka producenter du ska besöka i sommar på lokaladrycker hemsida och lyssna gott!

    Más Menos
    57 m
  • 105. Priser, Panik och en Till Tack.
    Apr 18 2025

    Påsk!

    Fasen så trevligt! Hoppas att du får en fantastisk helg med vänner och familj. Varför inte inleda långfredagen med ett trevligt poddavsnitt för att sätta stämningen?

    Vi pratar om det ena och det andra, det händer mycket just runt om i världen avseende drycker, både kul och tråkigt. Självklart snackar vi en del om det.

    Halland står på tur i Sverigeresan! En riktigt god West Coast IPA från Halmstad Bryggeri får fukta struparna i detta avsnitt.

    Lyssna gott!

    https://desnackaralkohol.com

    Más Menos
    57 m
  • 104. Gingott, Saku och Rye Whisky.
    Apr 11 2025

    Fredag!

    Fasen vad härligt! Inte nog med det så är denna helg starten på sedan kortare veckor framöver, hur trevligt som helst. Perfekt för en dryck!

    Viktor har varit i Tallinn och vi har besökt grabbarna på Hammarby Sjöstad Destilleri, så nog finns det en del att prata om minsann.

    Inte nog med det tar Sverigeresan oss till Skåne där det förtärs ett förträffligt vin. En riktig höjdare!

    Avsnittet finner du som vanligt på din favoritplattform för Podcasts.

    Ha nu en fantastisk helg och lyssna gott!

    Más Menos
    52 m
  • 103. Prover, Nordiskt och Landet Runt.
    Apr 4 2025

    Freeedag!

    Förbaskat trevligt, hoppas att vädret bjuder in för en kall dryck ute i solen. Vi pratar lite skit och nyheter, tänka sig! Även detta avsnitt…

    Avsnittet banar också premiär för ett nytt koncept! Vi ska prova oss igenom Sveriges 25 landskap och dricka en dryck från varje landskap. Det börjar med Blekinge, mycket trevligt. Och vi önskar hjälp från er! Har du ett hett tips om en kanondryck från ditt landskap? Skicka in på denna plattform eller skicka ett mejl. Stort tack på förhand!

    Avsnittet finns på din favoritplattform för podcasts!

    Trevlig helg och lyssna gott!

    Más Menos
    54 m
  • 102. Fortsättning, Mums och Gin får Revansch.
    Mar 28 2025

    Helg, igen!

    Tänka sig… Det innebär såklart ett nytt avsnitt! Vi har varit på galej så det blir ett och annat om det och massa annat snack.

    Vi testar ett nytt Proxy och två olika Rom slutlagrade på två olika Islay, gott alltihop. Ingen skräll där.

    Avsnittet finns på din favoritplattform för Podcasts!

    Ha det gott och lyssna gott!

    Más Menos
    52 m
  • 101. Körkortsmyten, Mer Tariffer och Lägg Ner.
    Mar 21 2025

    Helg!

    Nytt avsnitt och mer snack. Det går undan i nyhetsvärlden idag men förhoppningsvis är det vi säger fortfarande aktuellt i några dagar till.

    Finns där du brukar lyssna på poddar.

    Lyssna gott och ha det bäst!

    https://desnackaralkohol.com

    Más Menos
    51 m
  • 100. Proxy, Nytt och Tresiffrigt.
    Mar 14 2025

    Då var det fredag!

    Satans skönt minsann. Som vanligt kan du fira in den med ett nytt avsnitt! Vi provar Proxy(vin) och en nyhet från Jameson, mycket trevligt.

    Självklart täcker vi nyheter inom dryckesvärlden som tyvärr likt det vanliga nyhetsflödet lämnar det en mer negativ än positiv smak. Menmen, man kan kul ändå!

    Avsnittet finner du på din favoritplattform för podcasts!

    Ha en trevlig helg och lyssna gott!

    https://desnackaralkohol.com

    Más Menos
    55 m
adbl_web_global_use_to_activate_webcro805_stickypopup