151: De galna poddmakarnas tebjudning Podcast Por  arte de portada

151: De galna poddmakarnas tebjudning

151: De galna poddmakarnas tebjudning

Escúchala gratis

Ver detalles del espectáculo

Umgås man för att ha trevligt med sina vänner – eller för att äta mat som är vältempererad?! För gastronomerna Mats Ryd och Edward Blom är svaret självklart.

Men innan veckans poddsamtal når dithän får vi följa de tu i vindlande tankegångar, lärda utläggningar och allehanda infall – om allt från lodjurstrikiner och PR-branschens förfall till suraborre, björkvatten och palmbladsjuice.

Edward har på sistone beskurit pelargoner och Mats har hängett sig åt öldrickande och andra excesser hos Gyllene tigern (U Zlatého Tigra) och på andra krogar i Prag, viket vi får höra allt om.

Så provar de frukostteer – och inte vilka frukostteer som helst, eftersom det är finsmakaren Mats som skaffat in dem, utan exklusiva teer för morgonbruk av olika slag. Edward reder ut om man ska hälla mjölk eller te först i koppen, och kanske koras en frukosttefavorit!?

En lyssnare är nyfiken på vilket porslin Edward dukar med, så här vankas råd om serviser, bestick och dukning till vardag och till fest. Edward berättar om vilken svensk före detta (och blivande!) politiker som skänkt honom en veritabel pièce de conversation till matsalsbordet, och varför man bör ha såsskedar och somliga tänger i besticklådan, medan Mats förordar rejäla köttknivar att skära stekar med. Essentiella utensilier, kort sagt!

Om du inte redan är poddprenumerant, bli det genast här: https://underproduktion.se/edwardblomssmorgasbord för en ynka kostnad på 39 kronor per månad (eller mer, om du vill stödja poddens långsiktiga fortlevnad). För prenumeranter är alla avsnitt samt arkivet öppna och reklamfria.

Todavía no hay opiniones