13. Millaiseen limboon joudutaan, jos työstressi nollataan vain after workeilla? Podcast Por  arte de portada

13. Millaiseen limboon joudutaan, jos työstressi nollataan vain after workeilla?

13. Millaiseen limboon joudutaan, jos työstressi nollataan vain after workeilla?

Escúchala gratis

Ver detalles del espectáculo

OFERTA POR TIEMPO LIMITADO | Obtén 3 meses por US$0.99 al mes

$14.95/mes despues- se aplican términos.
“Ihan kamala päivä! Oon ihan loppu! Lähdetkö aftereille?" Mihin se johtaa, kun jatkuvasti nollaa stressin ja käsittelee tunteet alkoholin avulla?

Miksi suhtautumisemme alkoholin käyttöön eroaa asenteistamme muiden päihteiden käyttöä kuten tupakointia ja huumeiden käyttöä kohtaan?

Työperäinen stressi voi olla syynä päihteiden käytön taustalla. Työuupunut joutuu limboon, jossa mieltä itselääkitään alkoholilla eikä pysty lopettamaan, koska ei saa apua juurisyihin.

Jaksossa puhutaan myös itsensä vertailusta muihin, jota sosiaalinen media ruokkii. Entä jos muiden menestyksestä voisikin inspiroitua kokematta huonommuuden tunnetta ja päästää samalla irti kilpailuasetelmista? Työelämään tulee saada rakennettua luottamus siihen, että ei ole yksin kaikkia vastaan. Tunteita pitäisi saada ja pystyä ilmaista töissä muutenkin kuin after work -juomien rohkaisemana.

Marian vieraana yrittäjä, vaikuttaja ja Selvin päin -podcastin juontaja Hanna Tikander, joka on kertonut oman raitistumistarinansa kirjassaan Selvin päin – Erään bilettäjän tarina.

Todavía no hay opiniones