Høy på ord Audiolibro Por Ulrik Høy arte de portada

Høy på ord

70 perler og platugler

Vista previa

Obtén 30 días de Standard gratis

$8.99 al mes después de que termine la prueba. Cancela en cualquier momento
Pruébalo por $0.00
Más opciones de compra
Compra ahora por $18.15

Compra ahora por $18.15

Ulrik Høy er en af dansk journalistiks allerstørste skribenter. Hans skrift besidder - når den er bedst, og det er den næsten altid - en musikalitet og tone, som er fuldstændig egen, og som fusionerer en lyrisk og poetisk forståelse med en stridslysten vilje til at tage stilling til tidens vigtigste debatter: masseindvandringen, mænd og damer og det velsignede liv på det halvtomme atletikstadion.

Ulrik Høy gjorde i Weekendavisen klumme-genren til sit speciale, og selv om klummen efter hans gemyt er et øksehug afleveret i døgnet, er Høys tekster af en kvalitet, så de fortjener at blive bevaret for eftertiden. Dels som et lærestykke i, hvordan skriften og manden kan blive ét, dels fordi de er en fryd at læse - også i dag, mange år efter. Ulrik Høy lever gennem skriften, trækker vejret gennem skriften, og det åndedrag er her fastholdt i en bog.

Anledningen er hans 70 års fødselsdag i januar 2015, og kollegerne Arne Hardis, Hans Mortensen og Poul Pilgaard Johnsen har udvalgt præcis 70 tekster. Altovervejende klummer, men også et par længere artikler, som afspejler det Høy'ske sind: de velsignede halvtredsere, den nødvendige modstandskamp og det midtjyske søhøjland. Bogen er indlæst af Ulrik Høy selv.©2017 Lindhardt og Ringhof (P)2017 Lindhardt og Ringhof
Biografías y Memorias

Reseñas de la Crítica


Et udvalg af den borgerlige provokatør Ulrik Høys originale, humoristiske og polemiske tekster gennem 25 år. Bogen henvender sig til læsere med interesse for samfundskritisk satire og journalistik (...) Det intelligente, legende sprog og den skarpe pen gør teksterne værd at læse, udover den historiske interesse. De fleste tekster er stadig aktuelle, underholdende og tankevækkende.
-- Lektørudtalelse

Ulrik Høy er en ener. Fabulerende, fræk og udfordrende (...) Her er essayisme, klummekunst og iagttagelsesevne med en indsigt og et læseværd, der i dag sjældent matches i nogen som helst aviser eller magasiner.
-- 5 stjerner, Berlingske

Man bliver rigtig nok høj på ord ved at tygge sig gennem Ulrik Høys hjemmebagte ordfantasi.
-- Politiken

Det er dejligt at genlæse nogle af kommentatoren Ulrik Høys klummer og artikler fra Weekendavisen
-- Kristeligt Dagblad
Todavía no hay opiniones